Egyptair objednal letouny Bombardier CS300

14.11.2017 - AfrikaNa mezinárodním aerosalonu v Dubaji zaznamenal úspěch Bombardier a nyní i Airbus s letouny Bombardier CSeries. Letecká společnost Egyptair podepsala memorandum zahrnující objednávku 12 letadel Bombardier CS300 a předkupní práva na dalších 12 kusů CS300. Celková hodnota předběžného kontraktu dosahuje podle ceníku výrobce výše 2,2 miliardy dolarů.


Letoun Bombardier CS300 v barvách Egyptair (foto: Bombardier)

Objednané letouny jsou určeny pro dceřinou společnost Egyptair Express, u které by postupně nahradily nyní užívané stroje Embraer 170LR. Letouny mají být létat jak na vnitrostátních, tak i na mezinárodních regionálních linkách.

Oficiálně zatím nebyl oznámen časový rámec dodávek letadel CS300 do Egypta, nicméně podle serveru Flightglobal očekává šéf egyptského dopravce Safwat Musallam, že jeho společnost obdrží letouny CS300 před dřívějšími zákazníky jako jsou Gulf Air či Al Qahtani Aviation. Egyptair Express by se tak stal první leteckou společností v severní Africe a na Blízkém východě, která zařadí letouny CS300 do flotily.

Objednávka od Egyptair je pro CSeries důležitá, jak počtem objednaných letadel, tak i tím, že se pro tento typ rozhodl významný dopravce. Od vstupu Airbusu do projektu CSeries, ke kterému došlo v polovině října, se podařilo získat předběžné objednávky již na 85 letadel CS300. Vedle Egyptair projevil zájem začátkem tohoto měsíce zatím nezveřejněný evropský zákazník, který uzavřel memorandum na 31 letadel CS300 a na dalších 30 kusů si zajistil opci.

Témata