Easyjet zvýšil zisk díky snižování nákladů

22.11.2005 - EvropaBritské nízkonákladové aerolinie easyJet dnes zveřejnily předběžné výsledky za finanční rok končící v září 2005. Počet přepravených cestujících vzrostl o 21 % na 29,6 mil., přičemž vytíženost letadel přesahuje 85 %. I když palivové náklady vzrostly celkově za rok o 47 % (za druhé pololetí až o 68 %), společnosti se podařilo zvýšit zisk před zdaněním ve srovnání s předchozím finančním rokem o 9 % (ve druhém pololetí zisk dokonce vzrostl o 11 %). "V uplynulém roce jsme učinili výrazný pokrok. Podařilo se nám dosáhnout zvýšení počtu cestujících i zvýšit příjmy. Navzdory zdražování pohonných hmot jsme minimalizovali své náklady a pokud vynecháme palivo, naše náklady na sedadlo poklesly o 4,4%; v průběhu roku jsme zrychlili snižování nákladů, což se odrazilo na dosaženém zisku," uvedl k výsledkům Ray Webster, výkonný ředitel easyJet.

Za posledních 12 měsíců se významně rozrostla i síť linek, přibylo celkem 72 nových tras, čímž celkový počet linek vzrostl na 212. Silný růst pokračoval na evropském kontinentu, jen v Německu vzrostly příjmy easyJet o 78 %. Pro následující rok plánuje společnost podle Webstera růst kapacity míst až o 15 %, počítá se s 3 – 5 % úsporou nákladů na sedadlo (s výjimkou paliva). To spolu se zvýšením vedlejších příjmů by mělo vést k celkovému nárustu zisku do deseti procent.

Do Prahy a z Prahy létá easyJet 112 linek s kapacitu více než 17 tisíc cestujících týdně. Společnost nabízí spojení do Prahy na denních linkách z Londýna/Gatwick, Londýna/Stansted, Bristolu, Newcastlu, Nottinghamu a Dortmundu. V březnu 2006 přibude nová linka spojující Prahu se švýcarskou Basilejí, kde má společnost jednu ze svých základen.

Štítky