easyJet preventivně ruší zejména z Gatwicku část plánovaných letních letů

11.07.2023 07:00 - EvropaBritská nízkonákladová letecká společnost Easyjet preventivně ruší během nadcházejících letních měsíců přibližně 1 700 letů. Jedná se o zhruba 2 % původně plánovaných letů. Toto opatření postihlo kolem 180 000 pasažérů. Většinou se týká odletů z letiště Londýn-Gatwick. Drtivá většina z postižených cestujících již byla přesměrována na jiný nejbližší let easyJetu.

EasyJet samotný vydal prohlášení, že pro toto opatření se rozhodl preventivně, aby se vyhnul možnému chaosu z důvodu možných problémů na přetížených letištích a také s řízením letového provozu. Společnost Easyjet zdůraznila, že celé odvětví se letos v létě potýká s "náročnými podmínkami", protože nebe nad Evropou je stále těsnější kvůli uzavření ukrajinského vzdušného prostoru v důsledku ruské útočné války. Důsledky by mohly mít i plánované stávky v organizaci pro řízení letového provozu Eurocontrol. Navíc britské analýzy předpokládají, že počty letů z Velké Británie letos v létě narostou oproti loňsku zhruba o 10 % .

Letecké společnosti mají navíc ještě stále v živé paměti události loňského roku, kdy na začátku hlavní letní sezóny došlo k chaosu na letištích, která měla nedostatek personálu. Některá letiště tak nezvládala rychlý nárůst poptávky cestujících po létání, zejména po skončení protipandemických opatření. Jedním z nejpostiženějších letišť loni byl i londýnský Gatwick, kde má easyJet svoji největší základnu. Loňské problémy na letišti vedly k mnoha neplánovaným zpožděním a rušením letů, čehož se easyJet preventivním snížením počtu letů letos v létě pokusí vyvarovat.

Naopak na zimu easyJet lety přidává. V nedávném tiskové zprávě oznámil, že bude letos zimě létat z více britských letišť do finského Rovaniemi a egyptské Hurghady. Konkrétně do Finska od začátku prosince nově i 2x týdně z Londýna-Lutonu a Edinburghu. Do Hurghady budou přidané lety již dříve - od začátku zimního letového řádu na přelomu října a listopadu. 2x týdně sem bude létat easyJet nově i z Liverpoolu, Glasgow a Edinburghu, 1x týdně z Belfastu. Kromě toho easyJet nově spojí Liverpool od zimní sezóny také linkami do Lyonu a Ženevy. Na všech nových linkách cestujícím nabízí společnost též doplňkové služby například ve formě spojeného balíčku hotelu s all inclusive a letu a to formou nabídky dceřiné společnosti easyJet Holidays.

Airbus A320neo společnosti easyJet na letišti v Nice, září 2020 (autor: Eric Salard, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata