EasyJet bude nově létat káhirské letiště Sphinx

27.08.2023 11:51 - EvropaNízkonákladová aerolinie easyJet se rozhodla v zimní sezóně nově létat do Káhiry. Linka z londýnského letiště Luton má směřovat na menší letiště Sphinx International při západním okraji metropole. Společnost počítá s celoročním provozem linky, přičemž v zimní sezóně budou vypravovány od 31. října 2023 tři rotace týdně, jež budou obsluhovány letadly Airbus A321neo.

Linky easyJet do Egypta dosud směřovaly jen do turistických cílů Hurghady a Šarm aš-Šajchu, do kterých společnost létá již od roku 2008. Káhira tak bude třetí destinací v Egyptě a celkově v pořadí 157. destinací v síti této aerolinie.

Společnost easyJet usilovala o zahájení letů do Káhiry již v roce 2011. Nepodařilo se jí však získat sloty na hlavním káhirském mezinárodním letišti. Důvodem byl přístup egyptských úřadů, které bránily přístupu nízkonákladových dopravců na toto letiště. Mezi Londýnem a Káhirou v současnosti létají jen společnosti British Airways a Egyptair, jež nabízejí po dvou denních rotacích.

Airbus A320neo společnosti easyJet (foto: easyJet)

Letiště Sphinx International se nachází při západním okraji Káhiry nedaleko areálu pyramid a nového Velkého egyptského muzea, které by mělo být otevřeno ještě v letošním roce. Pro cestující mířící za památkami může být letiště zajímavou alternativou pro cesty do egyptské metropole.

Letiště bylo vloni začátkem listopadu znovu uvedeno do provozu, poté co bylo rozšířeno a zvýšena jeho kapacita na zhruba 1,1 milionu cestujících ročně. Letiště má přispět k dalšímu rozvoji cestovního ruchu v Egyptě. V současnosti na Sphinx International pravidelně létají společnosti Air Cairo, Condor, flynas, Jazeera Airways a Wizz Air.

Témata