Do Středozemního moře se zřítila britská stíhačka F-35

17.11.2021 - EvropaBěhem rutinního letu nad Středozemním mořem se dnes dopoledne zřítila supermoderní stíhačka Lockheed Martin F-35 Lightning II britského vojenského letectva, která startovala z letadlové lodi HMS Queen Elisabeth. O havárii letounu dnes odpoledne informovalo britské ministerstvo obrany. Podle prohlášení ministerstva se pilot katapultoval, byl zachráněn a vrátil se bezpečně na HMS Queen Elisabeth.

K havárii letounu došlo okolo 10. hodiny britského času krátce po startu z letadlové lodi. Podle ministerstva bylo již zahájeno vyšetřování nehody. Pro Velkou Británii je nyní prioritou vyzvednutí trosek letounu, aby se k nim nemohly dostat jiné země.

Stíhačka F-35 Royal Air Force na letadlové lodi HMS Queen Elisabeth (foto: LPhot Luke/MOD - Wikimedia Commons -OGL 1.0)

Britská média uvedla, že letadlová loď HMS Queen Elisabeth se vrací z nasazení v oblasti Pacifiku přes Indický oceán zpět. Na palubě lodí je také osm F-35 britského letectva a deset amerického námořnictva. Velká Británie pro své letectvo objednala u společnosti Lockheed Martin celkem 48 stíhaček F-35, z nichž 24 již převzala.

F-35 Lightning II je nejmodernější bojový letoun současnosti. Tomu odpovídá vysoká cena stíhačky pohybující se nyní okolo 80 milionů dolarů (1,78 miliardy korun). První F-35 pro americké letectvo stály 230 milionů dolarů za kus. Vysoké jsou i provozní náklady s letovou hodinou okolo 35 tisíc dolarů (780 tisíc korun).

Témata