Do Kiwi.com vstupuje americký investor, většinu získal General Atlantic

03.06.2019 - Česká republikaDlouho očekávaný vstup nového investora do jednoho z nejúspěšnějších českých start-upů Kiwi.com je tady. Po dlouhých jednáních se podařilo dohodnout vstup amerického fondu General Atlantic, který se zaměřuje na dlouhodobé investice do technologických firem. Podmínky dohody nebyly zveřejněny. Podle informace týdeníku Euro.cz získal General Atlantic podíl ve výši 51 %, za který zaplatili necelé tři miliardy korun. Potvrdily se tak dřívější informace serveru Forbes.cz, který v dubnu informoval o částce 100 milionů liber. Hodnota celého Kiwi.com na základě proběhnuté transakce tak dosahuje necelých šest miliard dolarů.

Oliver Dlouhý, zakladatel Kiwi.com (foto: Kiwi.com)

Zakladatelé společnost Oliver Dlouhý a Jozef Képesi prodali jen nepatrné podíly a zůstávají tak významnými akcionáři. Přibližně polovinu svého podílu prodala společnost Touzimsky Airlines. Podle vyjádření Olivera Dlouhého pro server iHned.cz se tak podíl společnosti sníží z 21,6 na 10 %. Své podíly dále prodali Jiří Hlavenka (20,20 %), Ondřej Tomek (10 %), Sugilit Invest (8,5 %) a bývalá ředitelka Lucie Brešová (0,9 %). Malý podíl (0,9 %) i nadále drží programátor Luboš Charčenko.

„Z partnerství s General Atlantic jsme nadšení, pouštíme se díky němu do další fáze růstu. Našim zákazníkům chceme přinášet na stále komplexnějším trhu online travel služeb hodnotu i možnost volby,“ uvedl ke vstupu amerického investora Oliver Dlouhý, spoluzakladatel Kiwi.com. Podle Dlouhého zkušenosti General Atlantic v technologickém a cestovním sektoru i dosavadní výsledky při pomoci rychle rostoucím firmám, budou obrovským benefitem pro Kiwi.com.

„Věříme, že zákazníci vyžadují stále specifičtější služby, které lépe vyhoví jejich potřebám. Kiwi.com je zcela jistě v čele technologických řešení, která přinášejí významnou hodnotu cestovatelům, aerolinkám i metavyhledávačům,” uvedl Chris Caulkin, managing director a technologický ředitel pro region EMEA General Atlantic.

Vyhledávač letenek Kiwi.com (zdroj: Kiwi.com)

Kiwi.com vznikl v roce 2012 jako vyhledávač levných letenek Skypicker, který dokázal zkombinovat lety nízkonákladových dopravců. K prvotnímu vyhledávači zakladatelé přidali prodej letenek a později i dalších cestovních služeb. Podle slov Dlouhého zprvu nákupy prováděli ručně, později se tato činnost zautomatizovala. Následně odstartoval rychlý růst prodejů a Kiwi.com začal prodávat letenky v různých částech světa. V roce 2016 došlo ke změně názvu ze Skypicker na současný Kiwi.com. V roce 2017 Kiwi.com zvítězil v hodnocení Deloitte Technology Fast 50 a společnost je považována za jedničku mezi českými start-upy. Kiwi.com má v současnosti 2400 zaměstnanců po celém světě a zaznamenává průměrně 8400 objednávek denně. Za rok 2017 činily tržby společnosti 18 miliard Kč.

Americký fond General Atlantic vznikl v roce 1980 a zprvu se zaměřoval na investice do softwaru, průzkumu nalezišť ropy a zemního plynu, nemovitosti a obchod. Po roce 2000 začala výrazná expanze fondu po celém světě. V současnosti má fond podíly ve stovce firem a výrazně se zaměřuje na technologie a inovace. V portfoliu fondu jsou tak známé společnosti jako Airbnb, Flixbus, Uber, Snapchat, Priceline a další.

Štítky