Dcery Norwegian jdou do konkursu, o práci přijde přes 4700 pilotů a palubních průvodčích

21.04.2020 - EvropaKvůli dopadům pandemie onemocnění COVID-19 a omezením v cestování se rozhodly čtyři dceřiné společnosti Norwegian v Dánsku a Švédsku podat návrh na vyhlášení konkursu. Jedná se o Norwegian Pilot Services Sweden AB, Norwegian Pilot Services Denmark ApS, Norwegian Cabin Services Denmark ApS a Norwegian Air Resources Denmark LH ApS, přes které firma zaměstnává v Dánsku a Švédsku létající personál. O podání návrhů rozhodlo v pondělí vedení těchto firem.

(foto: Norwegian)

„Navzdory opatřením, která již společnost přijala, a vzhledem k nedostatku výrazné finanční podpory ze strany švédské a dánské vlády, nám nezbývá nic jiného,“ uvedl Norwegian tiskové zprávě. Společnost informovala, že v Norsku existuje účinná podpora, kdy stát platí náklady spojené s platy zaměstnanců.

Norwegian dále uvedl, že zrušil dohody o zajištění posádek se společnými dceřinými společnostmi s OSM Aviation. Toto rozhodnutí se týká posádek na základnách ve Španělsku, Velké Británii, Finsku, Švédsku a USA.

V polovině minulého týdne přinesl britský tisk zprávu, že piloti a palubní průvodčí Norwegian zaměstnaní ve Velké Británii byli informováni, že nedostanou dubnovou výplatu, protože společnost nemá prostředky na mzdy.

Kvůli výše uvedeným rozhodnutím přijde o práci 1571 pilotů a 3134 palubních průvodčích. Norwegian dále bude zaměstnávat jen 700 pilotů a 1300 palubních průvodčích, kteří pracují na základnách v Norsku, Francii a Itálii.

Norwegian zápasící s finančními potíži, se snaží o přeměnu pohledávek na podíly ve firmě, dále chce dostat další peníze od akcionářů a získat státní garance od norské vlády. Pondělní rozhodnutí znamená, že po obnovení provozu bude Norwegian výrazně menší a společnost pravděpodobně nepočítá se základnami v Dánsku, Švédsku a některých dalších zemích.

Témata