Čtyřmístné elektrické letadlo VoloConnect od Volocopter uskutečnilo první let

10.06.2022 - Nová letadlaNěmecká firma Volocopter oznámila, že její VoloConnect, čtyřmístné elektrické letadlo s vertikálním startem (eVTOL), uskutečnilo v květnu po 17 měsících první zkušební let. Letadlo letělo více než dvě minuty a provedlo několik manévrů.

První let VoloConnect (foto: Volocopter)

VoloConnect se může pochlubit doletem 100 kilometrů a maximální rychlostí 250 km/hod. První let se uskutečnil po 17 měsících vývoje tohoto letadla. Letadlo by mělo sloužit pro lety v hustě zalidněných oblastech, typově zejména pro lety z měst do příměstských oblastí. První komerční let VoloConnect se očekává v roce 2024.

První let VoloConnect (zdroj: Volocopter/YouTube)

VoloConnect je třetím eVTOL strojem vedle dříve představených VoloCity a VoloDrone. Volocopter tak má hned několik eVTOL letadel různých konfigurací, které v současnosti procházejí nezbytnými letovými zkouškami. Vývoj těchto elektrických letadel probíhá v bavorském Mnichově.

Společnost chce získat pro svá elektrická letadla od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) certifikaci pro provozování aerotaxi. Firma očekává, že by mohla začít s komerčním provozem svých letadel v roce 2024. Společnost již dříve ohlásila svůj plán spustit aerotaxi ve Francii. Chce to stihnout do zahájení olympijských her v Paříži v tomto roce. Letos v únoru pak Volocopter oznámil, že v roce 2024 rovněž zahájí turistické aerotaxi lety v Singapuru.

První let VoloConnect (foto: Volocopter)

Kvůli rychlejší certifikaci a přijetí ze strany veřejnosti se zprvu má jednat o pilotované lety. Volocopter však počítá s tím, že postupem času přejde k autonomním letům. Do roku 2030 chce společnost provozovat šest základen pro svá letadla, která označuje jako VoloPorts.

Na poli eVTOL letadel má Volocopter řadu konkurentů. V Německu je to například společnost Lilium. Dalšími konkurenty jsou Joby Aviation nebo Ehang z Číny.

VoloConnect během letu (foto: Volocopter)

Elektrické letadlo VoloConnect (foto: Volocopter)

Témata