Čtyři lidé zahynuli při havárii letounu L-410UVP v Kongu

16.08.2020Ve čtvrtek 13. srpna havaroval na východě Demokratické republiky Kongo letoun české výroby Let L-410UVP-E3 registrace 9S-GEN. Stroj letěl z Kalimy do Kavumu, které leží nedaleko hranice se Rwandou. Letoun se zřítil ze zatím neznámých příčin sedm minut před přistáním v Kavumu. Trosky letounu byly nalezeny v těsné blízkosti národního parku Kahuzi-Biega.

Let L-410UVP (ilustrační foto: Dmitry Terekhov/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Při havárii letounu zahynuly dva piloti a další dvě osoby na palubě letadla. Server Aviation Herald napsal, že stroj přepravoval zdravotní potřeby v souvislosti s pandemii covid-19. Podle serveru se jednalo o nákladní let a nebylo tak povoleno na něm přepravovat žádné cestující. Aviation Herald dále uvedl, že se jednalo o letoun konžské aerolinie Doren Air Congo, který si pronajala společnost Agefreco.

Pověst leteckých společností z Demokratické republiky Kongo z hlediska bezpečnosti leteckého provozu není valná. Evropská komise dlouhodobě zařazuje na svůj Seznam leteckých společností zakázaných v EU všechny letecké dopravce z této země.

Za poslední rok došlo v Demokratické republice Kongo ke dvěma tragickým haváriím dopravních letadel. V říjnu loňského roku se zřítil Antonov An-72 konžského vojenského letectva, přičemž zahynulo osm lidí. V listopadu pak došlo k havárii Dornieru 228 společnosti Busy Bee Congo nedaleko letiště v Gomě. Při havárii tehdy zahynulo celkem 28 lidí.

Témata