Croatia Airlines spustily celoroční lety z Osijeku do Mnichova

03.05.2022 - EvropaChorvatský dopravce Croatia Airlines spustil ve městě Osijek první celoroční mezinárodní letecké spojení. Osijek je město na severovýchodě Chorvatska s necelými 100 tisíci obyvateli, ovšem relativně velmi vzdálené od větších letišť. Od letiště u hlavního města Záhřebu je Osijek vzdálen 280 kilometrů a 2,5 hodiny jízdy. Časově podobně daleko je letiště v Bělehradu, které je sice vzdálenostně blíže, 170 kilometrů, ovšem kvůli historické zkušenosti se srbsko-chorvastkým konfliktem asi nebude pro Chorvaty stále úplně první volbou. Dalším významným letištěm v okolí je také Budapešt, vzdálená 280 kilometrů a 3 hodiny jízdy.

De Havilland DHC-8 400 společnosti Croatia Airlines, červen 2015 (autor: Lukas von Daeniken/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-2.0)

Dosud Croatia Airlines obsluhovaly Osijek jen dotovanými sezónními lety do Dubrovníku a Splitu. Nyní konkurence základny Ryanairu na domovském letišti v Záhřebu nutí společnost hledat nové příležitosti. Dopravce našel formou "W" možnost jak spojení Mnichov-Osijek obsloužit. Pro začátek 2 lety týdně, a to v pondělí a pátek. Letadla De Havilland DHC-8 400 poletí nejprve ze základny ve Splitu do Mnichova, odtud do Osijeku a zpět. Poté se zase z Mnichova navrátí zpět do Splitu. Odlety z Mnichova jsou plánovány v pondělky na 10:15 odlet nazpět z Osijeku je ve 12:30. První let v tomto formátu se uskutečnil včera. V pátky má proběhnout rotace do Mnichova jinak. Letadlo ze Splitu nejprve dorazí do Osijeku, pak odtud poletí do Mnichova, vrátí se do Osijeku a odtud poletí zpět do Splitu. Odlet z Osijeku je tak v pátky plánován ve 14:00, nazpět z Mnichova je plánován na 16:20. Na letech dosud chybí code-share dohoda Croatia Airlines s Lufthansou. Je to s podivem, neboť ač jsou obě společnosti ve stejné alianci, lety do Osijeku nemají dosud možnost garantovaného přestupu na lety Lufthansy z její mnichovské základny a naopak. Trochu se tak vytrácí původní smysl leteckých aliancí. Je ovšem možné, že k dohodě ještě později dojde.

Pro letiště v Osijeku je však i tak nové spojení do Mnichova obrovskou vzpruhou. To v rekordním roce 2019 totiž odbavilo pouze okolo 67 tisíc cestujících. Momentálně také žádná letecká společnost celoroční mezinárodní spojení do Osijeku neprovozuje. Letiště kromě zmiňovaných Croatia Airlines obsluhuje ještě jiná chorvatská letecká společnost Trade Air, která nabízí lety z Osijeku do Dubrovníku, Puly, Rijeky, Splitu a Záhřebu. Zajímavostí je, že na těchto letech se též objevuje Turbolet brněnské společnosti Van Air Europe, která pro Trade Air některé lety provozuje.

Výšková budova Eurodom, nová dominata Osijeku, září 2019 (foto: Roko Poljak/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

Témata