Češi odlétali na letní dovolenou z Ruzyně nejméně na týden

12.09.2014 - Česká republikaZajímavé údaje o chování českých cestujících odlétajících z Prahy během letních měsíců zveřejnila telekomunikační společnost O2. Z analýzy agregovaných a anomizovaných dat ze sítě O2 vyplynulo, že více než 70 procent zákazníků společnosti odlétalo z pražského letiště do zahraničí během letních měsíců na sedm a více dnů. Na jeden týden či osm dnů vyrazilo do zahraničí téměř 40 procent lidí. Zahraniční pobyt delší než 14 dní si dopřálo jen pět procent zákazníků. Do šesti dnů od odletu se vrátila téměř třetina lidí. "Do analýzy jsme zahrnuli pouze data zákazníků O2, kteří se objevili na Letišti Václava Havla Praha, a poté se jejich SIM karta odhlásila z naší sítě, protože odletěli letadlem,“ vysvětlil Stanislav Kůra, ředitel pro Media a Data Management O2 Czech Republic.

Big data O2 - Letiště Praha
Rozložení odlétajících z Letiště Praha podle krajů (zdroj: O2)

Data ze sítě O2 ukázala, že největší podíl na odlétajících mají obyvatelé Prahy (33,6 procenta). Na druhém místě následují zákazníci ze Středočeského kraje (21,7 procenta). S velkým odstupem jsou na třetí příčce obyvatelé Ústeckého kraje (8,2 procenta). Zajímavé je nízké zastoupení Pardubického (2,5 procent) a Olomouckého kraje (1,9 procent).

Big data O2 - Letiště Praha - odlety
Časy odletů českých cestujících v průběhu dne (zdroj: O2)

Společnost O2 rovněž zvěřejnila rozložení času odletů, jež jsou odvozeny z odhlášení SIM karet. Po ranní špičce v brzké ráno a následném poklesu přichází od 10. hodiny dopolední vzestup s vrcholem v poledne, kdy odlétalo 10,7 procent lidí. Další menší vrchol je pak mezi 18. a 20. hodinou večerní.

Štítky