Cargolux - nové destinace, vstup čínského investora

20.12.2013 - EvropaLucemburský nákladní dopravce Cargolux dosáhl v listopadu rekordních přepravních a obchodních výsledků. Společnost přepravila přes 74 tisíc tun nákladu a dosáhla příjmů přes 200 milionů dolarů, což je rekord v historii společnosti. Cargolux tak těžil ze zlepšující situace na globálním trhu nákladní letecké dopravy, unifikované flotily nákladních letadel Boeing 747-400F a 747-8F a rozšiřující nabídky destinací obsluhovaných pravidelnými linkami.

Cargolux - Boeing 747-8 Freighter
Cargolux - Boeing 747-8 Freighter (foto: John Fleck/Cargolux)

Začátkem března obohatil Cargolux svou síť o Port Harcourtu v Nigerii, kde jednou týdně přistává Boeing 747-400F. Rovněž v březnu zahájila společnost lety do Dallasu v USA, kam je vypravován dvakrát týdně Boeing 747-8. Od dubna létá Cargolux do libyjského Tripolisu, kde se jednou týdně na cestě do Johannesburgu zastavuje 747-400F. V dubnu byly zahájeny také lety do Ouagadougou v Burkina Faso, kam je jednou týdně vypravován Boeing 747-400. Od června létá Cargolux nově také do Maskatu v Ománu. Linka byla zprvu provozována jednou za 14 dnů letouny Boeing 747-8. Od října došlo ke změně letové řádu a do Ománu se létá jednou týdně. Od konce července se Cargolux vrátil do Santiaga de Chile, kam létá jednou týdně 747-400. Posledními novými destinacemi společnosti jsou Buenos Aires a od 5. prosince Bamako v Mali. Obě tyto destinace jsou obsluhovány jednou týdně letounem Boeing 747-400F. Z výše uvedeného výčtu nových destinací je zřejmé, že Cargolux se zaměřil nejvíce na africký kontinent. V současnosti společnost obsluhuje 13 destinací v Africe. Růstový potenciál má především přeprava zásilek pro ropný a plynárenský průmysl.

Cargolux - Boeing 747-400F - nakládka Lucemburk
Nakládka Boeing 747-400F společnosti Cargolux na domovském letišti v Lucemburku (foto: Cargolux)

Středoevropský prostor Cargolux má dobře obsluhuje díky tradičním letům do Budapešti a od srpna také do Vídně. Od října nákladní letouny společnosti z Hanoje a Hongkongu přistávají v rakouské metropoli již dvakrát týdně. V České republice využívají služeb Cargoluxu všichni letečtí spediteři. Díky výhradní flotile velkokapacitních letadel Boeing 747-400F a 747-8F nabízí Cargolux pro české exportéry vhodné kapacity nejen pro přepravu kusových zásilek, ale také pro leteckou dopravu objemných a těžkých nákladů.

V polovině prosince schválilo představenstvo Cargoluxu prodej podílu ve výši 35 procent čínské společnosti Henan Civil Aviation and Investment Co. (HNCA), jež za něj zaplatí částku 231 milionů dolarů. Tento podíl, který původně vlastnily Qatar Airways, letos lucemburská vláda odkoupila zpět. Prodej podílu HNCA zajistí Cargoluxu dobré postavení na čínském trhu, který se z hlediska cargo přepravy velmi rychle rozvíjí. Transakce s HNCA podléhá ještě schválení příslušnými čínskými úřady.

Témata