Bulharské Cargo Air jsou prvním evropským provozovatelem Boeingu 737-800SF

01.06.2021 - EvropaLetecká společnost Cargo Air převzala v polovině května letoun Boeing 737-800SF a stala se tak prvním provozovatelem této přestavby od americké společnosti Aeronautical Engineers (AEI). Letoun po přestavbě přeletěl z Dothamu v Alabamě do Miami a odtud 18. května přes Bangor do irského Shannonu. V současnosti nese stroj již bulharskou registraci LZ-CGA. Zajímavostí je, že letoun v letech 2019-20 létal u společnosti Smartwings jako OK-TSV.

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví EASA začátkem května schválila provoz přestavěných letadel Boeing 737-800SF prováděnou firmou AEI v členských státech. Provedená přestavba spočívá v přeměně hlavní paluby letadla v nákladový prostor třídy E, instalaci velkých nákladních dveří na boku letounu a systému na manipulaci s kontejnery uvnitř.

Cargo Air - Boeing 737-800SF (foto: Aeronautical Engineers)

Přestavěný letoun má na hlavní palubě dvanáct kontejnerových pozic, přičemž jedenáct je pro kontejnery velikosti 88x125 palců a jedna pro kontejner AEP/AEH. Letoun Boeing 737-800SF na hlavní palubě může přepravovat 23,9 tun nákladu. V rámci přestavby byla rovněž zesílena podlaha hlavní paluby. Posádka je od nákladového prostoru oddělena stěnou s dostatečnou odolností. Za kokpitem je toaleta a kuchyňka a je zde místo pro dalších pět osob.

Přestavbu Boeingu 737-800SF prováděnou společností AEI schválily dříve letecké úřady v USA, Brazíliii, Číně, Rusku a v dalších zemích.

Přestavbu osobních letadel řady Boeing 737NG na nákladní verze vedle společnosti Aeronautical Engineers provádí samotný Boeing a dále také izraelská firma IAI.

Cargo Air je bulharská letecká společnost specializující se výhradně na nákladní přepravu. Aerolinie vznikla v roce 2007 poté, co ukončily činnost Vega Airlines, jež létaly s letouny Antonov An-12. V současnosti má společnost ve své flotile dále tři Boeingy 737-300SF a osm 737-400SF. Cargo Air zajišťuje svými letouny přepravu zásilek pro společnosti DHL a UPS.

Štítky