Británie zjednodušuje pravidla příjezdu do země

06.01.2022 - EvropaPřísná pravidla několikanásobného PCR testování očkovaných cestujících do Británie budou od pátku zjednodušena. Už nedávají smysl, neboť původně měla zabránít importu mutace omikron do země, respektive zpomalit jeho nástup. Vzhledem k vysokým množstvím nových případů nemoci Covid-19 nad 200.000 záchytů denně v 68 miliónové zemi (za včerejšek 218.413 zachycených případů) a zejména vzhledem k faktu, že za vysokými počty nemocných stojí právě mutace omikron je jasné, že zpřísnění pravidel pro příjezd do země zavedených k 7.12.2021 již pozbývá smysl.

Proto budou pravidla pro očkované osoby zejména při cestách do Anglie zjednodušena. Namísto 3 PCR testů budou očkované osoby od páteční čtvrté hodiny ranní potřebovat abslovovat PCR test jen jediný. Odpadá PCR testování před odletem a také odpadá nutnost karantény po příletu do Británie a nutnost druhého PCR testu 8 den po příjezdu. Zůstává jen povinnost do dvou dnů po příjezdu do Británie absolvovat jeden PCR test. Na tento test musí být člověk objednán ještě dříve než se vydá na cestu. Zůstává povinnost registrace cestujícího před příjezdem do země.

Tato pravidla bohužel nejsou jednotná pro celou Velkou Británii. Mírně rozdílná pravidla totiž platí při cestách do Skotska, Walesu a Severního Irska. Do těchto částí Velké Británie musí očkovaný cestující ze zahraničí stále podstoupit PCR test 2x - jeden před cestou, druhý do 2 dnů po příletu. Což je ovšem postup, který lze od pátku doporučit i pro Anglii, neboť PCR test před odletem mohou vyžadovat přepravní podmínky leteckého dopravce.

Pro neočkované je předchozí postup tří PCR testů a dokonce 14 denní karantény po příletu stále nutností.

I tak ovšem nutnost karantény po příletu a zrušení druhého testu po příletu (po 8 dnech) je v nynější situaci pragmatické zjednodušení, které letečtí dopravci i cestovatelé vítají.


Tower Bridge a podvečerní panoráma Londýna, únor 2018 (foto: Diliff, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata