Británie zakazuje lety na nejvytíženější lince světa Dubaj-Londýn

29.01.2021 - EvropaVelká Británie se rozhodla k dnešnímu dni (29.1.2021) k 13:00 GMT umístit na seznam velmi nebezbečných zemí z hlediska nákazy koronavirem Spojené Arabské Emiráty (SAE). Letecké linky mezi oběma zeměmi, včetně linky Dubaj-Londýn je tak zakázáno provozovat. Linka Dubaj-Londýn měla být v lednu 2021 díky více než 190.000 plánované měsíční sedačkové kapacitě dokonce v současné době nejrušnější linkou na světě.

Důvodem pro tento krok britské vlády je rozšíření jihoafrické mutace koronaviru v SAE. Podle výzkumů americké farmaceutické firmy Novavax, která rovněž usiluje o schválení své vakcíny proti koronaviru, je jejich vakcína proti jihoafrické mutaci významně méně účinná - dosahuje max. 60% účinnosti. Avšak proti ostatním známým variantám koronaviru dosahuje solidní účinnosti - 90 %. Existuje tak podezření, že podobně na tom mohou být i preparáty konkurenčních výrobců vakcín, včetně Pfizeru, Moderny a AstraZenecy. Proto se zřejmě Británie odhodlala k tak razantnímu kroku. SAE se tak ocitá po boku zemí jako je Rwanda a Burundi, které byly na britském "red listu" z důvodu šíření jihoafrické mutace již dříve. Cestujícím ze zemí na "red listu" je odpírán vstup do Velké Británie. Z těchto zemí je povolen do Británie vstup jen britským občanům. Ti ovšem musí počítat s umístěním do 10 denní povinné karantény.

Současně s tímto krokem tak citelně zdražují letenky mezi Asií a Británií konkurenčních dopravců, například těch, kteří využívají k přestupu huby v Kataru a Singapuru.

Airbus A380 společnosti Emirates v Manchesteru (foto: Tvcameraop, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Štítky