Boris Johnson chce vlastní „brexitové“ letadlo

27.05.2018 - EvropaBritský ministr zahraničí Boris Johnson není příliš spokojen s tím, jakým způsobem musí létat do ciziny. V současnosti absolvuje řadu služebních cest, na kterých vysvětluje zahraničním partnerům pozici Velké Británie k nadcházejícímu brexitu.

Naposledy musel ministr spolu se svým doprovodem využít pro svou cestu do Peru, Chile a Argentiny běžné komerční lety. Vzhledem k tomu, že mezi Londýnem a Peru není přímá linka, musel Boris Johnson cestovat do Madridu a odtud pokračoval dále do Limy linkou španělské společnosti Air Europa. K letům po Jižní Americe využil další místní aerolinie.


Airbus A330 Voyager provozovaný Royal Air Force (foto: Sam Wise/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Jako ministr zahraniční může Johnson využívat Airbus A330 Voyager ve provozovaný Royal Air Force, který je ve VIP úpravě pro 58 cestujících a je určen pro přepravu nejvyšších představitelů Spojeného království. Podle Johnsona však vládní A330 není příliš často k dispozici. Ke svým cestám jej hojně využívá britská premiérka Theresa Mayová.

Letoun pro ministra zahraničí by se měl podle ministra pořídit jen v případě, že nebude stát „astronomickou částku“. Boris Johnson dále zdůraznil, že mu nejde o pohodlí, ale o reprezentaci Velké Británie.

Letoun Airbus A330 Voyager je k dispozici od roku 2016, kdy vláda Davida Camerona uvolnila 10 milionů liber na úpravu vojenského letounu. Do té doby britská vláda často využívala pronajatých letadel.

Tomáš Hampl


Štítky: Vládní letounyBoris JohnsonVelká BritánieRoyal Air ForceAirbus A330 Voyager