Boeing nabídne Kanadě letouny P-8A Poseidon

13.02.2022 - USA & KanadaBoeing tento týden oznámil, že nabídne Kanadě své letouny P-8A Poseidon v reakci na žádost o informace (RFI) týkající se námořních hlídkových letounů. Kanadská vláda v rámci projektu Canadian Multi-Mission Aircraft (CMMA) plánuje nahradit flotilu letounů Lockeed CP-140 Aurora provozované kanadským letectvem.

Kanadské ministerstvo obrany poptává letoun, který může vést protiponorkový boj, provádět sledování a elektronický průzkum. Vzhledem ke své rozloze Kanada chce typ s dostatečným doletem a také schopností setrvat na pozici v cílové oblasti dostatečnou dobu. Dolet letadel P-8A Poseidon je 2200 kilometrů s tím, že mohou vytrvat na pozici až čtyři hodiny.

Vizualizace letounu P-8A Poseidon v barvách kanadského letectva (foto: Boeing)

Letoun je obvykle vybaven různými senzory, radarem SAR, optickými a infračervenými kamerami, systémem doplňování paliva za letu, za křídlem je umístěna pumovnice s torpédy a minami. Další torpéda mohou být zavěšená pod křídly.

P-8 Poseidon je odvozený z civilního Boeingu 737-800. Americký výrobce dosud dodal celkem 142 těchto letadel. Ty nyní létají u amerického námořnictva, britského královského letectva, australského letectva a indického námořnictva. P-8 Poseidon si dále objednaly norské letectvo, německé a jihokorejské námořnictvo.

Témata