Boeing 777 Malaysia Airlines zmizel nad Jihočínským mořem

08.03.2014 - Asie & AustrálieLetadlo Boeing 777-200ER společnosti Malaysia Airlines letící na pravidelné lince MH370 z Kuala Lumpur do Pekingu zmizelo dnes v noci nad Jihočínským mořem. Letoun odstartoval v 00:41 místního času z mezinárodního letiště v Kuala Lumpur s 227 cestujícími a 12 členy posádky k letu do Pekingu, kde byl podle letového řádu očekáván v 6:30 ráno místního času. Po zhruba dvou hodinách letu ztratilo řízení letového provozu v malajském Subangu v 02:40 s letounem kontakt. Letoun měl v tu dobu vstoupit do vzdušného prostoru Vietnamu.


Tisková konference předsedy vlády Malajsie Najiba Razaka (uprostřed) k zmizení letounu Boeing 777, vlevo místopředa vlády Tan Sri Muhyiddin Yassin, vporavo ministr dopravy Hishamuddin Hussein
(foto: How Foo Yeen / Getty Images News)

Podle vietnamských médií se letoun zřítil do moře nedaleko ostrova Tho Chu, který je součástí Vietnamu a leží v Thajském zálivu. Ministr dopravy Malajsie Hishammuddin Husajn hovořil na tiskové konferenci v Kuala Lumpur pouze o ztrátě kontaktu s letounem. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom zjistili, kde letadlo je,“ uvedl Hishammuddin. Havárii letounu zatím nepotvrdila ani společnost Malaysia Airlines.

Malaysia Airlines - Boeing 777-200ER
Boeing 777-200ER registrace 9M-MRO na archivním záběru z roku 2011
(foto: Laurent Errera / Wikipedia)

Po Boeingu 777 nyní pátrají záchranné týmy Malajsie, Vietnamu, Filipín a Číny. Ty však zatím nenalezly jakékoliv trosky či stopy po pádu letadla. Pilot nevyslal nouzový signál, čímž tento případ připomíná havárii Airbusu A330 společnosti Air France z roku 2009. V místě zmizení panovalo dobré počasí a letoun byl pilotován zkušenou posádkou s dlouholetými zkušenostmi.

Typ Boeing 777 měl až do loňského roku vynikající statistiku bezpečnosti provozu. Vloni v červenci došlo k první nehodě od zahájení letů tohoto typu v roce 1995. Letadlo jihokorejské společnosti Asiana Airlines tehdy havarovalo během přistání na letišti v San Francisku. Nehoda si vyžádala dva mrtvé a 182 zraněných.

Témata