Bmi - British Midland zakládají novou aerolinii

12.01.2002 - Evropabmi - British Midland, druhé největší aerolinie ve Velké Británii, v uplynulém týdnu oznámily, že v nejbližší době založí novou tzv. no-frills společnost, která se na trhu utká s ostatními levnými přepravci s cílem přetáhnout jim co nejvíce cestujících. Bude tak konkurovat v této kategorii dnes již zavedeným britským dopravcům Ryanair, easyJet a Go. Těmto společnostem se po teroristických útocích z 11. září podařilo přetáhnout významný počet cestujících tradičním aeroliniím a zvýšit výrazně objem přepravy a zisku ve 2. pololetí minulého roku. Pro srovnání - největší britská letecká společnost British Airways, která zaznamenává od září na řadě tratích ztráty, propustila stovky svých zaměstnanců a ruší řadu krátkých linek, se nově zaměřuje na business cestující na transatlantických tratích.

bmi - british midlandBmi založilo tuto novou společnost jako odpověď na jasnou příležitost na trhu a na poptávku zákazníků", říká Nigel Turner, finanční ředitel British Midland. bmi údajně nehodlá udělat stejnou chybu jako udělala British Airways. BA založila levnou aerolinku - Go, která ale nebyla schopná konkurovat jako no-frills a zároveň společnost s kompletními službami. British Airways nakonec minulý rok společnost prodala. "bmi je jiná než BA", řekl mluvčí bmi v rozhovoru s BBC. Dodal, že nová aerolinka bude létat pouze z letiště East Midland, aby udržela nízké ceny. "Nebude se jednat o žádný mega-hub s regionální sítí", řekl.

Název nové společnosti, informace o letadlovém parku, dalších destinacích mají být zveřejněny příští týden. Nicméně již dnes je jisté, že jméno společnosti bude zcela odlišné od názvu mateřské společnosti, která ji bude při provozu poskytovat maximální podporu. bmi - British Midland oznámily, že mateřským letištěm nové společnosti bude East Midland Airport. Odtud zahájí nová aerolinie 23. března lety do Alicante, Barcelony, Malagy, Nice a Palma de Mallorca. Od května by měla z East Midland provozovat pravidelné lety i konkurenční Go, která mimo jiné hodlá otevřít z tohoto letiště linku do Prahy. bmi se podle BBC snaží vyjasnit znění bilaterální smlouvy upravující leteckou dopravu nejen mezi Velkou Británií a Českou republikou, ale i některými dalšími zeměmi mimo EU.

Ceny letenek nové společnosti budou začínat již na 25 britských librách za jednosměrnou letenku. Další slevy bude možné získat při zakoupení letenky přes internet (prodej má být zahájen již koncem ledna).

Bmi - British Midland jsou dobře známy i na ruzyňském letišti. V letech 1995-2000 tam totiž pravidelně létaly až 9x týdně na lince z Londýna - Heathrow. V loňském květnu se vrátily na transatlantický trh přepravy, když po dlouhých přípravách zahájily provoz na pravidelných trasách do USA. Bohužel po 11. září byly nuceny na těchto linkách snížit frekvenci letů, přistoupit k úsporným opatřením a propustit část zaměstnanců. bmi jsou členem Star Alliance.

Štítky