Belgie plánuje leteckou daň pro všechny lety

08.01.2022 - EvropaNa místo krátkých letů do 500 kilometrů, jak bylo původně plánováno, chce Belgie nakonec zdanit všechny lety. Informaci přinesl deník La Libre Belgique a další belgická média. Pro kratší lety do 500 kilometrů má být daň deset eur (244 Kč) na cestujícího. U letů do dalších cílů v zemích EHS (EU + Norsko, Island, Lichtenštejnsko) má daň činit dvě eura. Do všech ostatních destinací mimo státy EHS má být daň čtyři eura. Nová daň by měla být nejdříve zavedena v dubnu letošního roku.

Vyšší zdanění krátkých letů má povzbudit cestující, aby upřednostnili před letadlem jiný dopravní prostředek zejména vlak.

Ranvej na mezinárodním letišti v Bruselu. Zdanění všech letů může negativně ovlivnit Brussels Airlines, které mají na tom letišti svůj hub (foto: Lucash/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Podobnou daň již dříve zavedlo několik evropských zemí. V roce 2008 to bylo Nizozemí, které zavedlo pro evropské lety daň 11,25 eur a pro mimoevropské dokonce 45 eur. O rok později byla daň kvůli negativním dopadům na leteckou dopravu zrušena. Od roku 2021 pak platí jednotná letecká daň ve 7,50 eur na cestujícího. Další zemí s leteckou daní se stalo v roce 2011 Rakousko, které později výši daně dvakrát snížilo. Daň zavedla také Francie, Německo, Švédsko a Norsko.

Témata