Bělehradské letiště uvedlo do provozu paralelní dráhu

09.06.2023 18:29 - EvropaNa bělehradském letišti Nikola Tesly byla ve středu slavnostně otevřena druhá vzletová a přistávací dráha. Ta je dlouhá 3500 metrů a široká 60 metrů. Nová ranvej je paralelní s dosavadní dráhou 12L/30R, která je dlouhá 3400 metrů.

Nová paralelní dráha na bělehradském letišti Nikola Tesly (foto: Belgrade Airport)

Nová dráha je součástí modernizace letiště, ke kterému se zavázala společnost Vinci Airports. Cílem investičního plánu ve výši 732 milionů eur je zvýšit počet cestujících v Bělehradu na 15 milionů cestujících ročně. Pod vedením Vinci Airports se má bělehradské letiště stát důležitým uzlem v regionu jihovýchodní Evropy. Společnost Vinci Airports získala koncesi na provoz mezinárodního letiště v Bělehradu koncem roku 2018 na dobu 25 let.

Slavnostní otevření nové dráhy. Za řečnickým pultem ředitel bělehradského letiště Francois Berizo. Druhý zleva Aleksandar Vučić, srbský prezident (foto: Belgrade Airport)

„Zprovozněním nové dráhy spolu s rozšířením a modernizací terminálu, parkoviště, příjezdových komunikací a manipulačních ploch výrazně zvyšujeme kapacitu bělehradského letiště. Jsme připraveni na oživení provozu a očekávaný růst s cílem, aby letiště Nikola Tesly do konce koncesního období obsloužilo 15 milionů cestujících ročně,“ uvedl Francois Berizo, ředitel společnosti Belgrade Airport.

Výstavba nové dráhy byla zahájena v roce 2020. Podle letiště je dráha v souladu s nejnovějšími standardy, jak z hlediska nosnosti, tak použitých materiálů. Dráha tak umožňuje přistání letadel všech kategorií, a to i za snížené viditelnosti. Součástí výstavby byly také čtyři nové pojezdové dráhy a návazné odbavovací plochy.

Uvedení nové dráhy do provozu umožní zahájení rekonstrukce stávající dráhy. Rozsáhlá rekonstrukce a modernizace této dráhy bude první od roku 1962, kdy bylo bělehradské letiště Nikoly Tesly uvedeno do provozu.

(foto: Belgrade Airport)

Témata