Banka se pře s leteckou společností o název Norwegian

30.05.2023 16:48 - EvropaŠvédská bankovní skupina Nordax Bank, která vlastní Bank Norwegian, podala žalobu na nízkonákladovou společnost Norwegian Air Shuttle. Cílem žaloby je vyjasnit, kdo a jak smí používat ochrannou známku Norwegian.

Na vysvětlenou, Bank Norwegian byla v minulosti samotnou založena leteckou společností Norwegian Air Shuttle. Poté, co aerolinie čelila finančním potížím, svůj podíl v bance v roce 2019 prodala za 246 milionu dolarů. Zároveň s kupcem uzavřela licenční smlouvu o použití značky Norwegian.

(zdroj: Bank Norwegian)

V roce 2021 získala banku skupina Nordax Bank. Švédská bankovní skupina nyní chce norskou banku přejmenovat na „Bank Norwegian, a part of Nordax Bank“, což se letecké společnosti nelíbí.

Dopravce, který vlastní práva k ochranné známce Norwegian, tvrdí, že název Norwegian nelze kombinovat se značkou Nordax. Podle švédské banky takový název vyžadují norské zákony, aby bylo jasné, kdo je vlastníkem banky.

Spor nakonec vyústil v zmíněné podání žaloby, což by podle banky mělo vést k vyjasnění užití značky soudem. Norwegian Air Shuttle by podle serveru PYOK rád řešil celý spor mimosoudní dohodou. Letecká společnost a banka vzájemně spolupracují na cobrandované kreditní kartě. Zároveň je banka zapojena do věrnostního programu Norwegian.

Boeing 737 norské nízkonákladové společnosti Norwegian (foto: Norwegian)

Témata