Australské aerolinky ruší vnitrostátní spoje

25.07.2021 - Asie & AustrálieAustralské letecké společnosti, zejména Qantas, Virgin Australia a Regional Express Airlines (Rex) ruší mnoho vnitroaustralských leteckých spojů. Dosud se jim dařilo udržovat poptávku po letech v rámci Austrálie zhruba na 90% úrovni před pandemií. Nyní jsou však nuceny masivně vnitroaustralské spoje škrtat.

V posledních dnech totiž australská čísla nově nakažených vytrvale rostou. Zatím jsou relativně velmi malá, za sobotu 24.7. hlásí Austrálie 175 případů, což je v přepočtu na 25 miliónů obyvatel stále velmi málo. Nicméně v Austrálii identifikovali ohnisko šíření v Sydney a navíc velmi citlivě vnímají trend růstu počtu nakažených. A proto se nejlidnatější australský spolkový stát Nový Jižní Wales s 8 milióny obyvatel jako první rozhodl před několika dny pro radikální krok - obnovení lockdownu. Qantas musel domácí lety proškrtat na 60% úrovně před pandemií. Po té, co se k lockdownu přidaly i spolkové státy Jižní Austrálie a Victoria, zvýšil se počet postižených australanů lockdownem na 13 miliónů. Qantas tak dále nabídku snížil jen na úroveň 40% domácích letů jako před pandemií.

Rex se snaží i přes rušení letů dostat do podvědomí cestujících jako spolehlivý partner. V marketingových prohlášeních zdůrazňuje, že jeho zákazníci obdrží za zrušený let již do 2-3 dnů peníze zpět na účet. Společnost Rex provozovala v dubnu 2021 6 Boeingů 737-800 a 44 malých letadel typu Saab 340 pro 34 cestujících. Rex je největším provozovatelem Saabů 340 na světě.

Postižení australané jsou nejnovějším lockdownem velmi frustrovaní, neboť dosud se Austrálii úspěšně dařilo pandemii a dalším omezením od prvního lockdownu před 18 měsíci úspěšně vyhnout. Byť za cenu velmi přísné hotelové karantény po příjezdu z ciziny a dalších preventivních omezení. Frustrace australanů ovšem také pramení z faktu, že v současnosti v jiných anglicky mluvících zemích jako je Velká Británie, Kanada nebo USA vidí nyní pravý opak než toho co prožívají doma - vidí v anglojazyčné cizině uvolňování opatření. Důvodem těchto rozdílných přístupů je zřejmě nízká proočkovanost v Austrálii, která dosahuje jen 12% naočkovanosti 2 dávkami vakcíny a 30% alespoň 1 dávkou (zdroj). To je znatelně méně než v USA (49% dvě dávky, 57% alespoň 1) nebo Británii (54%, 68%). Obě tyto země sice dnes mají relativně více nových případů než Austrálie (USA 37.000 případů na 333 miliónů obyvatel, Británie 32.000 na 68 miliónů), přesto díky vyšší proočkovanosti jejich epidemiologové věří, že počty pacientů v kritickém stavu vyžadující hospitalizaci v nemocnici dramaticky neporostou. Navíc proočkovanost rizikových skupin s horší imunitou je ještě vyšší než tato čísla. Dnes pacienty s komplikacemi během nemoci Covid-19 totiž až na výjimky tvoří v USA a Británii neočkovaní lidé.


Saab 340B společnosti Regional Express na letišti v Sydney, srpen 2007 (foto: YSSYguy, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata