Armavia převzala první Superjet 100

19.04.2011 - EvropaArménská letecká společnost Armavia dnes zařadila jako první aerolinie na světě do své flotily letoun typu Superjet 100 (SSJ 100). Stroj nesoucí registraci EK95015 přistál v Jerevanu po letu z Komsomolsku na Amuru s mezipřistáním v Novosibirsku. V upomínku na let prvního člověka do vesmíru byl letoun slavnostně pokřtěn jménem prvního kosmonauta Jurije Gagarina. Armavia objednala v roce 2007 dva letouny Superjet 100 a na další dva kusy si zajistila opci. Poprvé se letoun cestujícím představí zítra na pravidelné lince z Jerevanu do Moskvy. Vedle linky do ruské metropole plánuje Armavia nasadit Superjet 100 také na linky do Sankt-Petěrsburgu a Soči.

Armavia - Superjet 100
Armavia - Superjet 100
Přílet prvního letounu Superjet 100 v barvách Armavia v Jerevanu
(2x foto: Superjet International)

Pro projekt Superjet 100 je dnešní předání prvního letounu komerčnímu provozovateli významným mezníkem. Stalo se tak téměř po třech letech od prvního zkušebního letu Superjet 100. Výrobce Suchoj plánuje letos dodat aeroliniím celkem 13 letadel SSJ 100. V pořadí druhý letoun má být v květnu dodán Aeroflotu, který má pevně objednánu 30 letadel a opci na dalších 15 kusů. Až na jeden letoun určeny pro Armavii budou všechny SSJ letos putovat právě k Aeroflotu.

Projekt Superjet 100 je nejambicioznějším projektem ruského leteckého průmyslu v posledních letech. Letoun byl vyvinut ve spolupráci Suchoje (dnes součást sjednocené společnosti UAC) s italskou Alenia Aeronautica. Obě společnosti také vytvořily společný podnik Superjet International, jež zajišťuje prodej letounu mimo Rusko. Celkem má Suchoj pevné objednávky na 170 letadel. Výrobce by rád prodal nejméně 800 kusů tohoto letounu, přičemž polovina by měla směřovat k ruským zákazníkům.

Témata