Antonov An-225 Mrija zamířil do Ostravy

27.01.2015 - Česká republikaNa ostravském letišti Mošnov včera přistál největší letadlo na světě Antonov An-225 Mrija. Přílet letounu, který přistál v Ostravě po více než 25 letech, přilákal na letiště velké množství leteckých nadšenců. V září 1989 se Mrija představila veřejnosti na leteckém dni v Mošnově. Včerejší přílet An-225 do Ostravy je prvním ze tří plánovaných letů se “speciálním nákladem”. Míněna je tím vojenská technika, kterou letoun pro společnost Excalibur Group dopraví do Afriky. Další přílety An-225 jsou plánovány na zítra a na sobotu. Ostravské letiště uvedlo, že na přání zákazníka nebude zveřejňovat přesné časy příletů.

Ostrava - Antonov An-225 Mrija - 2015

Antonov An-225 na letišti v Ostravě (foto: Ivo Kotala)

Letoun Antonov An-225 Mrija byl zkonstruován v 80. letech 20. století pro přepravu sovětského raketoplánu Buran. První let se uskutečnil v prosinci 1988 a následující rok se Mrija spolu s raketoplánem představila na pařížském aerosalonu. Při zpáteční cestě z Paříže pak letoun s raketoplánem Buran na hřbetě nečekaně přistál na ruzyňském letišti. V roce 1989 se An-225 rovněž představil na leteckém dni v Ostravě. Po rozpadu Sovětského svazu byl letoun několik let odstaven. Nová budoucnost se pro An-225 objevila na přelomu tisíciletí, kdy stroj prošel modernizací. Společnost Antonov Airlines začala poté nabízet komerční přepravu velkých nákladů tímto letounem. Mrija stále existuje v jediném letuschopném exempláři. Stavba druhého An-225 nebyla nikdy nedokončena a stroj je zakonzervován.

Antonov An-225, který je poháněn šesti motory, je nejdelším a nejtěžším vyrobeným letadlem. Letoun je dlouhý 84 metrů a maximální vzletová hmotnost 640 tun, tj. více než maximální vzletová hmotnost Airbusu A380. V historii měl větší rozpětí křídel než An-225 prototyp Hughes H-4 Hercules, který ale uskutečnil jen jeden krátký let v roce 1947. Mrija je využívána zejména pro leteckou přepravu velkých a těžkých nákladů, které není možné přepravit jinými typy letadel. Jedná se například o velké generátory, plynové turbíny, stavební stroje, lokomotivy, tramvaje, vojenskou techniku.

Témata