ANA posílí své nákladní kapacity převzetím NCA Cargo Airlines

09.03.2023 - EvropaJaponská logistická skupina Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) oznámila, že prodá svou leteckou společnost NCA Cargo Airlines skupině ANA Holdings. Skupina NYK vysvětlila prodej tím, že provoz letadel, jejich údržba, školení personálu vyžadovalo značné úsilí, a to vše v nestabilním prostředí nákladní letecké přepravy. Nyní probíhají jednání o podmínkách převzetí.

Boeing 747-8F japonské společnosti NCA Cargo Airlines na tokijském letišti Narita (foto: Nicky Boogaard/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Společnost NCA Cargo Airlines byla založena v roce 1978 jako společný podnik mezi ANA a NYK. První let se kvůli různým zejména právním překážkám uskutečnil až v roce 1986. V roce 2010 ANA prodala svůj podíl skupině NYK, která se tak stala jediným vlastníkem aerolinie.

NCA Cargo Airlines je v současnosti jedinou japonskou leteckou společností zaměřující se výhradně na nákladní leteckou přepravu. Její flotila se skládá z osmi nákladních Boeingů 747-8F. Společnost dosáhla za devět měsíců aktuálního finančního roku zisku 56,4 miliard jenů (9,2 miliard korun), přičemž příjmy vzrostly o 25,9 % na 178 miliard jenů (29,1 miliard korun). Hospodaření aerolinie nebylo v posledních letech vždy ziskové, například v roce 2018 a 2019 vykázala ztrátu.

Převzetí NCA Cargo Airlines, bude znamenat značné posílení nákladních kapacit ANA Cargo. Společnost ANA má pro výhradně nákladní lety vyhrazeny dva Boeingy 777F a devět 767-300F. Náklad přepravuje také na pravidelných osobních linkách v podpalubí letadel.

Témata