Americká vláda dá 25 miliard dolarů na záchranu největších leteckých společností

17.04.2020 - USA & KanadaMinisterstvo financí USA oznámilo ve středu oznámilo, že šest největších amerických leteckých společností a další čtyři menší obdrží přímou pomoc ve výši 25 miliard dolarů. Počty cestujících v USA v dubnu kvůli pandemii koronaviru poklesly až o 95 % a až 2200 letadel bylo odstaveno.

Letouny American Airlines na letišti O'Hare International v Chicagu (foto: Masakatsu Ukon/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

V rámci balíčku budou moci aerolinie žádat o částku odpovídající platům a benefitům, které samy vyplatily svým zaměstnancům v druhém a třetím čtvrtletí minulého roku. Výměnou za tuto pomoc nebudou moc smět aerolinie propouštět své zaměstnance ani měnit kolektivní smlouvy. Rovněž letecké společnost nebudou smět provádět odkupy vlastních akcií, omezit odměny pro nejvyšší management a zmrazit výplatu dividend akcionářům.

Podle tiskové zprávy amerického ministerstva financi potvrdily Alaska Airlines, Allegiant Air, American Airlines, Delta Air Lines, Frontier Airlines, Hawaiian Airlines, JetBlue Airways, SkyWest Airlines, Southwest Airlines a United Airlines, že se zapojí do programu na podporu společností v osobní letecké dopravě.

Pomoc vlády se bude skládat z kombinace nevratné hotovosti a půjček. Vláda získá záruky, které bude možné převést na menšinový vlastnický podíl v leteckých společnostech. Předpokládá se, že největší letecké společnosti budou muset později vrátit 30 % poskytnutých peněz.

Podpora leteckým společnostem je součástí širšího stabilizačního balíčku na podporu amerických firem ve výši až 2,3 bilionů dolarů. Americké letecké společnosti doufají, že se do října situace zlepší. Nicméně počítají i se scénářem, že slabá poptávka po leteckém cestování bude přetrvávat i později, a proto nevyloučily, že budou potřebovat další pomoc od státu.

Témata