Americká regionální aerolinie ExpressJet vyhlásila bankrot

24.08.2022 - USA & KanadaVe Spojených státech toto úterý nečekaně ukončila provoz regionální letecká společnost ExpressJet Airlines. Management podal žádost o vyhlášení konkurzu a zavedení nucené správy.

ExpressJet Airlines sídlící v Atlantě operovaly pod značkou aha! Airlines z letiště Reno-Tahoe v Nevadě. Ukončení letů znamená, že všech deset linek operovaných z Rena zůstane neobsluhovaných. Vedle pravidelných linek nabízela aerolinie také charterové lety pod značkou ExpressJet. Zde se jednalo zejména o lety spojené s několikadenními pobyty v hotelech v Nevadě.

Embraer ERJ-145 v barvách aha! Airlines (foto: ExpressJet Airlines)

Společnost uvedla, že kvůli pandemii Covid-19 jí poklesly příjmy. Během pandemie došlo k výraznému poklesu zájmu o charterové lety k hotelovým pobytům. Dalším důvodem jsou podle aerolinie vysoké ceny paliva. Podle šéfa ExpressJet Subodha Karnika došlo k ukončení provozu přes velkou snahu zaměstnanců a podporu letiště v Renu. Nakonec podle Karnika společnost dospěla do bodu, kdy ukončení provozu bylo v nejlepším zájmu všech zúčastněných stran.

ExpressJet Airlines provozovaly pět letadel Embraer ERJ-145, které všechny létaly na linkách aha! Airlines. To bylo již pouhým stínem bývalé slávy této letecké společnosti. Ta byla založena v roce 1986 jako dceřiná společnost Continental Airlines pro zajištění regionálních letů do hubů tohoto amerického dopravce. Později také létala pod značkami American Eagle, Delta Connection a United Express. V dobách největší slávy provozovala až 450 regionálních letadel a měla přes osm tisíc zaměstnanců.

Po vypuknutí pandemie Covid-19 se rozhodly United Airlines ukončit spolupráci s ExpressJet, což znamenalo výraznou redukci flotily, propuštění tří tisíc zaměstnanců a přerušení provozu aerolinie. Vloni v létě americké ministerstvo dopravy povolilo společnosti opětovné provozování komerčních letů. ExpressJet se vrátily nejdříve s charterovými lety, od října pak také s pravidelnými lety pod značkou aha! Airlines.

Prohlášení aha! Airlines uveřejněné na sociálních sítích (zdroj: ExpressJet Airlines)

Témata