Američané kupují německého výrobce letadel Dornier

19.10.2020 - EvropaAmerický koncern General Atomics kupuje od švýcarského vlastníka firmy Ruag německého leteckého výrobce Dornier. Pod Američany tak přejde výroba a servis malých letadel Dornier, stejně jako 450 zaměstnanců firmy z bavorského Oberpfaffenhofenu. Detaily transakce ani výše kupní ceny nejsou známy, obě strany jsou vázány mlčenlivostí.

Jméno firmy je odvozeno od Claude Dorniera, který svoji kariéru začal v roce 1910 jako zaměstnanec továrny na vzducholodě hraběte Zeppelina v jihoněmeckém Fridrichshafenu. Dornier se postupně se vypracoval od výrobního ředitele přes spolumajitele až na majitele jednoho z nejvýznamnějších výrobců letadel druhé světové války. Dvoumotorový bombardér Dornier 17 se stal dokonce symbolem německého blitzkriegu a leteckého úderu na Velkou Británii v roce 1940. Po druhé světové válce byl úspěšným výrobkem firmy lehký bojový letoun AlphaJet, který firma Dornier vyvinula a vyráběla společně s francouzskou firmou Dassault-Brequet. Letoun AlphaJet se stal v 70. a 80. letech standardním cvičným letounem NATO. V roce 1996 koupil firmu Dornier Flugzeugwerke GmbH americký výrobce letadel Fairchild. Ten investoval do vývoje nových prototypů letadel, například proudového letadla pro 80 cestujících s označením Dornier 728. Avšak turbulentní události po 11. září 2001 způsobily, že Fairchild Dornier v roce 2002 zkrachoval a společnost byla rozdělena. Část zabývající se armádní leteckou výrobou a výrobou komponent pro vesmírný program koupil Airbus a začlenil ji do své divize EADS. Výrobní závod v Oberpfaffenhofenu a servis letadel Dornier získala švýcarská firma RUAG Aerospace Services GmbH. V roce 2009 zahájil Dornier prodej malého turbovrtulového letadla s označením Dornier Do 228-212 NG pro 19 cestujících založeného na starším modelu Do 228 z roku 1982. Významným dodavatelem trupu, křídel a ocasní části je indická státní společnost Hindustan Aeronautics Limited. Prodejní cena letadla poháněného 2 motory Garret TPE 331 začíná na 5 miliónech eur. Německá DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) v současnosti vyvíjí za podpory bavorské vlády hybridně elektrickou verzi letadla. Na projektu spolupracují firmy MTU Aero Engines a Siemens. Zkušební let je plánován na rok 2021. Před pandemií Covid-19 měly rozličné regionální aerolinky stále v provozu přes 150 kusů různých variant modelu Do 228.

Dornier DO-228-200 společnosti Ligações Aéreas Regionais (LAR) na letišti Faro v Portugalsku (autor: Pedro Aragão / Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Štítky