Amazon koupil od WestJet a Delta Air Lines letouny Boeing 767-300ER

10.01.2021 - USA & KanadaSpolečnost Amazon Air pořídila další nákladní letouny. Jedná se celkem o jedenáct strojů Boeing 767-300ER. Expanze flotily Amazon Air je odrazem toho, jak dobře se daří v současné době pandemie koronaviru mateřské firmě, internetovému gigantu Amazon, který provozuje největší e-shop na světě.

Boeing 767-300BDSF v barvách Prime Air provozovaný americkou společností Air Transport International (Medessec/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Čtyři 767-300ER byly zakoupeny od kanadské nízkonákladové aerolinie WestJet. Letouny mají v letošním roce projít konverzí na nákladní verzi. Zbylých sedm 767 bylo získáno od Delta Air Lines. Rovněž tyto letouny projdou nejdříve přestavbou na nákladní verzi. Do flotily Amazon Air by měly být zařazeny až příští rok.

Aerolinie v současnosti využívá flotilu 66 nákladních letadel, která se skládá z 22 Boeingů 737-800BCF a 44 Boeingů 767-300BCF/BDSF. Samotný provoz těchto letadel v USA zajišťují společnosti Southern Air, Sun Country Airlines, Air Transport International a Atlas Air. V Evropě pak lety pro Amazon Air provozují ASL Airlines Ireland.

Zatím není jasné, jestli nově získaná letadla bude Amazon Air sám provozovat nebo je pronajme jiným dopravcům, kteří s nimi budou létat. Nákladní letouny zajišťují pod značkou Prime Air hlavně interní přepravu nákladu mezi jednotlivými sklady a distribučními místy e-shopu.

Témata