Alžířané si na vlastní low-cost ještě počkají

02.08.2022 - AfrikaNově vzniklá nízkonákladová letecká společnost Fly WestAf, jejiž vznik byl alžírskými úřady schválen v lednu tohoto roku, s leteckým provozem začne až v prvním čtvrtletí roku 2023. Původně byl její start naplánován na letošní duben. Fly WestAf, která má přepravovat cestující především na vnitrostátních linkách po Alžírsku a do cílů v západní Africe a v Evropě, oznámila odložení svého startu na první čtvrtletí příštího roku.

Na homepage svého webu Fly WestAF prezentuje vizualizaci Boeingu 737 MAX 8. Server Ch Aviation v únoru uvedl, že se společnost zajímá o letouny Boeing 737 MAX 200 (foto: Fly Westaf)

Hlavním důvodem je podle jednoho z jejích spoluzakladatelů pilotního kapitána Šakíba Zijáního aš-Šarífa výběr konkrétních letadel, se kterými bude společnost létat. V rozhovoru pro l’Algérie aujourd’hui se aš-Šaríf vyjádřil, že: „spuštění letecké společnosti je obecně komplexní a vyčerpávající proces.“ Dále dodal, že společnost ještě musí odsouhlasit svoji spolupráci s Air Algérie Technique, která se bude v Alžírsku starat o údržbu letadel. Podle něj se s v současnosti také ve spolupráci s Boeingem dokončují analýzy motorů, které bude Fly WestAf ve svých letadlech používat. Ke zpoždění podle kapitána také došlo vlivem situace po pandemii Covid-19, která negativně ovlivnila situaci letecké dopravy.

Společnost vloni prezentovala vizualizace letounu De Havilland Dash 8-400 ve svých barvách (foto: Fly Westaf)

Společnost Fly WestAf reaguje na otevření původně sektoru letecké dopravy v Alžírsku také soukromým firmám, ke kterému došlo v létě roku 2021. Mezi její plánované spojení patří vnitrostátní propojení alžírských provinčních měst, ale také trasy spojující přímořský Oran se španělskými městy Alicante a Barcelonou a francouzským Toulousem a Montpellierem.

Nicméně podle člena alžírského parlamentu, který je také členem Komise zahraničních věcí, spolupráce a emigrace, Abd al-Wahába Jaʿqubího, je možné, že by celý projekt mohl ztroskotat. Hlavním důvodem je podle něj nedostatek domácích investorů, který by tento projekt zajímal. Podmínkou totiž je, aby domácí investoři vlastnili v letecké společnosti nejméně 51 % kapitálu.

Otevření alžírského leteckého sektoru i soukromým firmám se projevilo i plánovaným vznikem další letecké společnosti s názvem WIN+, kterou založil mladý investor Džamel Boukhiba. Ta by měla létat především z letiště ve městě Bidžája, což je správní město stejnojmenné provincie na pobřeží Středozemního moře na severu Alžírska.

Mapa linek Fly WestAF z alžírského města Oran zveřejněná na sociálních sítích (zdroj: Fly Westaf)

Témata