Albánská aerolinie Albawings ukončila činnost

01.07.2024 22:25 - EvropaNízkonákladová aerolinie Albawings definitivně již nepočítá s dalším provozem. Podle odborného serveru Ch-Aviation společnost vyřadila ze své flotily tři zbývající Boeingy 737-400. Letadla zamířila k maltské společnosti 4 Airways.

Albawings byly založeny v roce 2015 a o rok později zahájily s jedním Boeingem 737-500 zahájily provoz. Společnost se zaměřovala zejména na nízkonákladové lety mezi Albánií a Itálií, kde obsluhovala Benátky, Florencie, Perugii, Pisu a Rimini. Vedle toho létala také do Düsseldorfu a na londýnské letiště Stansted. V posledních letech aerolinie své postavení na albánském trhu postupně ztrácela. To bylo způsobeno masivním nástupem zahraničních low-costů, zejména společností Wizz Air a Ryanair.

Boeing 737-400 společnosti Albawings na londýnském letišti Stansted, říjen 2020 (foto: Steve Knight/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Proto Albawings obrátila pozornost na Prištinu v nedalekém Kosovu. Letos v lednu společnost oznámila otevření hned jedenácti nových pravidelných linek z Prištiny do Německa, Švýcarska, Lucemburska, Itálie a Švédska. Albánský dopravce sázel na zrušení vízové povinnosti pro držitele kosovských pasů pro cesty do zemí Evropské unie. Krátce po tomto oznámení Albawings ukončila a plánované linky z Prištiny nebyly ani zahájeny.

Témata