Akcionáři Spiritu rozhodnou za měsíc o spojení s Frontierem

12.05.2022 - USA & KanadaSpolečnost Spirit Airlines Inc. svolala na 10.6. mimořádnou valnou hromadu akcionářů, aby rozhodli o návrhu spojení se společností Frontier Group Holdings Inc. Ta nabídla akcionářům Spirit Airlines letos v únoru spojení obou společností a jednu akcii Spiritu ohodnotila částkou 21,66 dolarů. Spojením obou leteckých společností by vznikla na trhu USA pátá největší letecká společnost, která by ovládala 9% trhu. Frontier by v nové společnosti vlastnil podíl 51,5%. Je však otázkou zda akcionáři Spiritu za těchto podmínek spojení odsouhlasí, neboť Spirit Airlines je podle všech parametrů tou větší z obou společností.

Spirit má ve flotile 177 letadel Airbus, dalších 142 objednáno, zaměstnává 9000 zaměstnanců. Hospodářský výsledek za 1 čtvrtletí 2022 činil ztrátu 194 miliónů dolarů. Ovšem před pandemií dosáhl Spirit za rok 2019 čistého zisku 335 milionů dolarů při příjmech 3,8 miliard dolarů. Frontier má flotilu 113 letadel Airbus a dalších 239 má objednáno. Zaměstnává 5500 zaměstnanců. Hospodářský výsledek za 1 čtvrtletí 2022 byla rovněž ztráta, a to ve výši 121 miliónů dolarů. Před pandemií v roce 2019 vykázal čistý zisk 251 miliónů dolarů při příjmech ve výši 2,5 miliard dolarů.


letadla společnosti Spirit na floridském letišti Fort Lauderdale, květen 2018 (autor: JTOcchialini, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

V březnu ovšem podala z hlediska akcionářů Spirit Airlines Inc. výhodnější nabídku společnost JetBlue. Ta nabízela výplatu 33 dolarů za akcii Spirit Airlines v hotovosti. Tuto zdánlivě výhodnější nabídku však představenstvo Spirit Airlines Inc. odmítlo jako nereálnou a to s odkazem na téměř jistý zásah antimonopolního úřadu USA.

Ten ovšem může zasáhnout i v případě odsouhlaseného spojení Frontieru a Spiritu. Přestože 9% podíl na leteckém trhu by nebyl z hlediska antimonopolního práva nijak zásadní, na některých letištích USA by tomu ovšem mohlo být jinak. Americký antimonopolní institut již napsal ministerstvu spravedlnosti dopis, v němž uvádí, že hospodářská soutěž by v případě spojení obou společností mohla být vážně ovlivněna zejména v Clevelandu, ve Filadelfii, v Las Vegas, Myrtle Beach, Orlandu a Portoriku.

Témata