AirAsia Japan s okamžitou platností zastavily provoz

06.10.2020 - Asie & AustrálieNízkonákladová aerolinie AirAsia Japan v pondělí oznámila, že s okamžitou platností zastavuje všechny lety a ukončuje provoz. Důvodem tohoto rozhodnutí jsou dopady pandemie koronaviru na leteckou dopravu.

„Navzdory našemu nepolevujícímu úsilí o udržení provozu prostřednictvím postupných snah o snižování nákladů jsme dospěli k závěru, že by bylo extrémně náročné pokračovat v provozu bez jakékoliv jistoty zotavení v období po skončení pandemie,“ uvedl Jun Aida, provozní ředitel AirAsia Japan. Podle Aida budou další kroky společnosti v souladu s platnými zákony a předpisy včetně japonského zákona o civilním letectví.

AirAsia Japan - Airbus A320 (foto: ltdccba/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

AirAsia Japan vznikly původně v roce 2011 jako společný podnik mezi AirAsia a All Nippon Airways. O rok později zahájila nová aerolinie pravidelné lety z tokijského letiště Narita. V roce 2013 se však AirAsia rozhodla ze společného podniku vystoupit a společnost již jako 100% dcera All Nippon Airways přejmenována na Vanilla Air.

Již v roce 2014 začal druhý pokus AirAsia o vstup na japonský trh. Malajská aerolinie založila po druhé AirAsia Japan s několika partnery z oblasti cestovního ruchu a obchodu. Po několika odkladech společnost zahájila provoz z letiště Nagoja, odkud létala vnitrostátní linky do nejdůležitějších japonských města a také mezinárodní spoje do Jižní Koreje a na Tchaj-wan.

Před zastavením provozu létaly AirAsia Japan z Nagoje do čtyř destinací v Japonsku a jediná mezinárodní linka vedla do Tchaj-Pej. Flotila společnosti se skládala ze tří letadel Airbus A320.

Témata