Air Lituanica zastavila provoz

22.05.2015 - EvropaLitevská letecká společnost Air Lituanica, která je známá i z ruzyňského letiště, zastavila během dnešního dne provoz. Poslední lety se uskutečnily dnes dopoledne z Vilniusu do Amterdamu, Tallinu a Paříže. Odpolední lety do Berlína, Bruselu, Prahy a Stockholmu byly již zrušeny. Air Lituanica se dohodla s lotyšskou společností Air Baltic na přepravě svých cestujících do cílových destinací. Air Baltic tak zajistí od 22. do 29. května přepravu pasažérů s letenkami Air Lituanica z/do Amsterdamu, Bruselu, Prahy, Mnichova, Paříže, Billundu, Stockholmu, Vilniusu a Tallinu. V případě, že by cestujícímu nevyhovovalo nové směrování či letový řád, budou mu vráceny peníze, uvedla Air Lituanica na svých webových stránkách. O přepravě pasažérů po 29. květnu bude management Air Lituanica ještě jednat s Air Baltic.

Air Lituanica - Embraer E-175 - Vilnius
Embraer 175 společnosti Air Lituanica je odbavován na letišti ve Vilniusu (foto: Ralf Roletschek/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Air Lituanica byla založena v květnu 2013. V souvislosti s litevským předsednictvím EU společnost oznámila, že první linka bude směřovat z Vilniusu do Bruselu. První let na této lince se uskutečnil 30. června 2013 s letounem Embraer E-170 pronajatým od Estonian Air. V průběhu roku 2013 společnost postupně zahájila pravidelné lety do Amsterdamu, Berlína-Tegelu, Mnichova a Prahy. V loňském roce Air Lituanica rozšířila nabídku destinací o Tallin, Paříž-Charles de Gaulle, Billund a sezónní lety do Göteborgu a Malmö. Letošní novinkou pak byla nová linka do Stockholmu na letiště Bromma.

Před zastavením provozu Air Lituanica provozovala jeden Embraer E-175 a dále měla pronajatý Embraer E-170 od Estonian Air a letoun ATR 42 od litevské společnosti DOT. Air Lituanica byla podle serveru anna.aero při porovnání týdenní nabízené sedadlové kapacity s podílem 7,9 procent až čtvrtým největším dopravcem ve Vilniusu za společnostmi Wizz Air (26 %), Ryanair (19 %) a airBaltic (8 %).

Air Lituanica - Embraer E-175
Air Lituanica - Embraer 175 (foto: Embraer)

V reakci na ukončení provozu Air Lituanica oznámila společnost Air Baltic rozšíření svých letů z Vilniusu. Od začátku září společnost nabídne k dosavadní pravidelné lince do Amsterdamu také lety Berlína-Tegelu, Bruselu, Helsinek, Paříže-Charles de Gaulle, Stockholmu a Varšavy. Obnovení linky Vilnius – Praha, na které Air Lituanica létala dvakrát týdně, zatím v plánu Air Baltic bohužel není.

Air Lituanica - mapa linek
Air Lituanica - mapa linek 2015 (zdroj: Air Lituanica)

Témata