Air Canada rozšíří svoji flotilu o 26 letadel Airbus A321XLR

23.03.2022 - USA & KanadaV úterním prohlášení oznámila společnost Air Canada, že plánuje rozšířit svou flotilu celkem o 26 letadel Airbus A321XLR. Patnáct z nich bude pronajato od Air Lease Corporation, pět z nich bude pronajato od AerCap a zbývajících šest bude koupeno přímo od výrobce Airbus. Dodávky letadel tohoto typu se mají uskutečnit mezi prvním čtvrtletím roku 2024 a prvním čtvrtletím roku 2027.

"Společnost Air Canada je odhodlána dále posilovat své vedoucí postavení na trhu, zejména prostřednictvím investic do nových technologií. Pořízení nejmodernějšího letounu Airbus A321XLR je důležitým prvkem této strategie a podpoří naše klíčové priority, kterými jsou zvyšování kvality služeb pro zákazníky, prosazování našich ekologických cílů, rozšiřování sítě a zvyšování celkové efektivity nákladů. Tato objednávka také ukazuje, že společnost Air Canada se silně vzpamatovává z pandemie a má ideální pozici pro růst, konkurenci a prosperitu v přetvořeném globálním leteckém průmyslu." řekl Michael Rousseau, prezident a generální ředitel společnosti Air Canada.

Airbus A321 na letišti v Torontu (foto: Air Canada)

Společnosti Air Canada plánuje Airbusy A321XLR provozovat v konfiguraci pro 182 cestujících, se 14 sedadly v business class a 168 v ekonomické třídě. V opěrkách sedadel se bude nacházet nejnovější verze inflight zábavního systému. Cestující budou mít také přístup k wifi během letu. Nad hlavou budou mít větší úložné boxy pro zavazadla.

Letoun A321XLR s doletem přibližně 8700 kilometrů může létat z Kanady bez mezipřistání kamkoli do cílů v Severní Americe a po schválení příslušným úřadem také na transatlantických linkách do Evropy. Právě na těchto trasách očekává Air Canada největší využití letadla. Nová letadla budou částečně sloužit k rozšíření flotily, částečně jimi dopravce nahradí starší, méně efektivní stroje. V současnosti pro nové Airbusy vybírá dodavatele motorů.

Nová letadla přinesou významné úspory provozních nákladů a znamenají přínos pro životní prostředí. Společnost Air Canada předpokládá, že při typickém transkontinentálním letu bude mít až o 23 % nižší spotřebu než širokotrupé letadlo předchozí generace. Tím se sníží emise skleníkových plynů, což pomůže společnosti Air Canada splnit její závazky v oblasti životního prostředí. Mezi něž patří dosažení čisté uhlíkové neutrality do roku 2050. Současně má být letoun A321XLR pro cestující a letiště tišší než letadla, která jím budou nahrazována.

K 31. prosinci 2021 měla Air Canada společně se svými dceřinými společnostmi ve flotile celkem 214 dopravních letadel - jedná se o mix letadel výrobců Airbus a Boeing. Z nových letadel společnost postupně přebírá dřívě objednané Airbusy A220-300, Boeingy 737 MAX 8 a Boeingy 787-9 Dreamliner.

Témata