Air Canada obdrží státní pomoc 6 miliard kanadských dolarů

13.04.2021 - USA & KanadaV pondělí oznámila letecká společnost Air Canada, že dlouho projednávaná státní pomoci byla konečně dohodnuta. Společnost obdrží až 5,879 miliard CAD státní pomoci. Peníze půjdou z kanadského záchranného programu Large Employer Emergency Financing Facility (LEEFF). Součástí financování jsou jak státní půjčky, stejně jako přímý kapitálový vstup.

500 milionů kanadských dolarů má stát použít na nákup akcií společnosti za cenu 23,1793 USD za akcii. Dále je k dispozici 1,5 miliardy kanadských dolarů ve formě zajištěného revolvingového úvěru s 1,5% prémií k nabízené sazbě kanadského dolaru (CDOR). Dalších 2,475 miliardy kanadských dolarů bude poskytnuto ve formě tří nezajištěných nerevolvingových úvěrových rámců, každý ve výši 825 milionů kanadských dolarů. První z nich je pětiletá tranše s prémií 1,75 % k sazbě CDOR ročně. Druhá je šestiletá tranše s úrokovou sazbou 6,5 % ročně, která se po pěti letech zvýší na 7,5 %. Třetí je sedmiletá tranše s roční sazbou 8,5 %, která se po pěti letech zvýší na 9,5 %. Až přibližně 1,4 miliardy kanadských dolarů je ve formě nezajištěné úvěrové tranše. Ta půjde na podporu vracení peněz zákazníkům za letenky na neuskutečněné lety. Tento úvěr bude mít splatnost sedm let s roční úrokovou sazbou 1,211 %.

Aby společnost Air Canada získala podporu, musela se zavázat k několika závazkům. Největší výhrou pro zákazníky je slib vrácení peněz. Od úterý 13. dubna bude oprávněným zákazníkům, kteří si zakoupili nevratné letenky, ale kvůli pandemii od února 2020 necestovali, nabídnuta možnost vrácení peněz na původní formu platby. Společnost Air Canada však nebude vracet provize za letenky koupené nepřímo přes agentury. Dále bude muset Air Canada obnovit vnitrostátní provoz v původní velikosti obsluhované sítě, včetně letů do regionálních letišt, kam byl provoz kvůli dopadu pandemie na cestování pozastaven. Služby musí být obnoveny přímo prostřednictvím společnosti Air Canada nebo prostřednictvím nových interline dohod s regionálními dopravci třetích stran. Součástí podmínek státní pomoci je i závazek, že Air Canada nezruší objednávky 33 letadel Airbus A220 a 40 letadel Boeing 737 Max. Kromě toho společnost Air Canada se zavázala nevydávat finanční prostředky na výplatu dividend, zpětného odkupu vlastních akcií stejně jako odměnám nejvyššímu managementu společnosti. Společnost se zavázala k udržení zaměstnanosti na úrovni k 1.4.2021.

Airbus A321 v novém barevevném schématu společnosti Air Canada, duben 2019 (foto: Derek MacPherson, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata