Virgin Samoa končí, na start jdou Samoa AirwaysVláda tichomořského státu Západní Samoa se na jaře rozhodla vystoupit ze společného podniku s Virgin Australia a ukončit tak činnost společnosti Virgin Samoa, která operovala jako národní aerolinie. V posledních letech postupně rostla nespokojenost s tím, že činnost Virgin Samoa nepřináší patřičné benefity, jak samojským cestujícím, tak samotné zemi. Cestující, ale také podnikatelé v cestovním ruchu byly stále více nespokojeny s vysokými cenami letenek, vládě pak vadil transfer časti zisku ve prospěch Virgin Australia.

ZK-PBF-NZAA-120157
Boeing 737-800 společnosti Virgin Samoa na letišti v Auclandu (foto: Bizjetboy/Flickr)

Virgin Samoa tak ukončí svůj provoz k 12. listopadu 2017. O dva dny později startují nové Samoa Airways. Ty budou létat na základě certifikátu Polynesian Airlines, které v posledních dvanácti letech operovaly jako malá vnitrostátní aerolinie. Na základě smlouvy s vládou poskytnou Fiji Airways pomoc novému dopravci v oblasti prodeje, marketingu a údržby letadel. Obě společnosti rovněž uzavřely dohodu o code-sharingu na vybraných mezinárodních linkách.

Samoa Airways - Boeing 737-800
Samoa Airways - Boeing 737-800 (foto: © Samoa Airways)

Samoa Airways budou létat z hlavního města Apia do Aucklandu (6x týdně) a do Sydney (2x týdně). Společnost bude zatím létat s jedním Boeingem 737-800 pro 170 cestujících. Podle informací serveru Ch-Aviation.com bude letoun pronajat od Icelandair Group. Dále po hlavičkou Samoa Airways budou nabízeny stávající lety Polynesian Airlines na Americkou Samou.

Samoa Airways - mapa linek
Mapa linek nové společnosti Samoa Airways (zdroj: © Samoa Airways)

Do souboje s novým dopravcem Samoa Airways půjdou Virgin Australia, které oznámily zahájení letů do hlavního města Apia z Auclandu, Brisbane a Sydney. Jde o stejné linky, které dosud provozovaly Virgin Samoa. Air New Zealand od tohoto týdne nasazuje na svou linku do Apia dvakrát týdně na místo Airbusu A320 větší Boeing 777-200. Navýšení kapacit ohlásila také partnerská společnost Fiji Airways.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.