Ryanair zahájil pravidelné lety do PardubicV úterý po 18. hodině přistál na letišti v Pardubicích letoun irské společnosti Ryanair a zahájil tak novou linku z londýnského letiště Stansted. Boeing 737-800 (EI-FTH) byl na pardubickém letišti přivítán vodní slavobránou. Podle zprávy agentury ČTK byl první let z Londýna obsazen ze 60 procent, zpět do Londýna pak letadlo odlétalo plné.

Pardubice se tak staly po Brnu, Ostravě a Praze čtvrtým městem v České republice, do kterého Ryanair provozuje pravidelné lety. Nová linka je zatím operována třikrát týdně vždy v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. Letový řád je různý pro každý z těchto dnů v týdnu. V úterý je odlet z Pardubic v 19:00, ve čtvrtek ve 12:25 a v sobotu 21:00. Ceny jednosměrných letenek z Pardubic do Londýna začínají na 259 Kč, zpáteční letenku lze pořídit za cenu od 518 Kč. Ryanair uvedl, že letenky za tyto ceny nabízí u příležitosti otevření nové linky.

Původně se počítalo s tím, že nová linka získá finanční podporu ze strany města Pardubice. V polovině března však Hospodářské noviny informovaly, že pardubičtí radní dotaci lince ve výši 8 milionů Kč neodsouhlasily a provozovatel letiště společnost East Bohemian Airport (EBA) se rozhodla novou linku podpořit ze svých rezerv.

Nová linka Ryanairu by měla velkou vzpruhou pro statistiky pardubického letiště. Vloni totiž letiště odbavilo jen 31 tisíc cestujících, což bylo nejméně od roku 2004. Ryanair předpokládá, že na nové lince přepraví okolo 50 tisíc cestujících ročně.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.