Portugalský Hi Fly bude provozovat A380Letecká společnost Hi Fly bude provozovat od příštího roku dva starší Airbusy A380. Informaci přinesl letecký server Ch-Aviation.com s odvoláním na šéfa HiFly Paula Mirpuriho. Hi Fly se zaměřuje na chartery a lety formou ACMI pro jiné dopravce. První A380 má portugalská aerolinie začít provozovat během prvního čtvrtletí 2018.

Airbus A380
A380 v barvách Airbusu (ilustrační foto: H. Gousse/Airbus SAS)

Formálně má být převzetí A380 oznámeno v říjnu, kdy bude zveřejněn i zákazník, pro kterého budou letouny provozovány. Oba Airbusy A380 mají létat v konfiguraci pro 560 cestujících při uspořádání kabiny do dvou tříd.

Pro německý server Aerotelegraph.com šéf HiFly dále uvedl, že letoun bude létat na trzích, kde je potřeba vysoká kapacita a nedostatek letištních slotů. Zatím není jasné, kdo byl předchozím provozovatelem obou letounů. Dosud se rozhodly letouny A380 vyřazovat společnosti Malaysia Airlines a částečně Singapore Airlines.

Pronájem obou letadel je dobrou zprávou z hlediska možnosti uplatnění A380 na trhu použitých letadel. Dosud žádný dopravce nejevil zájem o A380, které mají být vyřazovány.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.