Ruzyňské letiště v červenci odbavilo 1,7 mil. cestujícíchLetiště Václava Havla Praha zveřejnilo přepravní výsledky za červenec. V sedmém měsíci roku letiště odbavilo celkem 1,703 mil. cestujících, což znamenalo meziroční růst o 17,2 procent. Na pravidelných linkách cestovalo 1,606 mil. pasažérů (+19,3 %), na charterových letech pak 96 840 cestujících (-10,6 %). Pokles rovněž počet vnitrostátních cestujících o 21,3 procenta na 2250 cestujících. Za prvních sedm měsíců letošního roku ruzyňské letiště již odbavilo 8,467 mil. cestujících. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jednalo o nárůst o 20,2 procent.

Letiště Václava Havla Praha
Letiště Václava Havla v Praze (foto: Hynek Moravec/Wikipedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Stejně jako v předchozích měsících růst počtu cestujících předbíhá růst počtu pohybů. Ty vzrostly v červenci o 9,4 procenta na 14 810 startů a přistání. Znamená to, že růst je zhruba z poloviny zajištěn vyšší obsazeností letadel a nasazováním větších letadel. Celková maximální vzletová hmotnost vzrostla meziročně o 11,5 procenta.

Podle zveřejněných statistik byla destinací číslo jedna Moskva-Šeremetěvo, kam cestovalo 66&nsbp;773 cestujících. V porovnání s loňským července počet pasažérů tak vzrostl o 10 tisíc, tedy o 17,9 procent V závěsu na druhém místě bylo pařížské letiště Charlese de Gaulla, kam letělo 66 071 (+7,3 %). Třetí byl bez změny v pořadí Amsterdam s 53 746 cestujícími (+8,3 %). Výrazný nárůst z měst v první patnáctce destinací zaznamenaly meziročně Burgas (+24,6 %), Tel Aviv (+21,8 %) a Barcelona (+26,8 %). Naopak počty pasažerů klesly u Frankfurtu (+6,7 %) a Dubaje (-7,5 %). Z žebříčku top 15 destinací létaných z Prahy v porovnání s červencem 2016 vypadly londýnská letiště Gatwick a Stansted.

Výrazný růst zaznamenává letecké cargo. V červenci bylo odbaveno 7 159 tun nákladu, což bylo meziročně více o 40,9 procenta. Podle statistiky výrazněji rostl objem nákladu přepravovaného do Prahy a to o 44.6 procent. V opačném směru byl růst „jen“ 29,5 procenta.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.