Ryanair má zájem o převzetí Air BerlinVčera se objevil nečekaný zájemce o převzetí Air Berlin jako celku. Po podnikateli Hansi Rudolfu Wöhrlovi projevila zájem také nízkonákladová společnost Ryanair. Agentura Reuters citovala šéfa aerolinie Michaela O’Learyho, který uvedl, že Ryanair by měl zájem o převzetí celé společnosti Air Berlin. Nicméně nejdřív by se chtěl podrobněji seznámit s finančními výsledky německého dopravce. Podle O’Learyho není jasné, jak daleko pokročila restrukturalizace Air Berlin, kolik je ztráta společnosti a také proč je Air Berlin ztrátový na trhu, kde Ryanair vydělává.

Air Berlin - Dash Q400
Bombardier Dash Q400 (foto: © Air Berlin)

Scénář kompletního převzetí Air Berlin naráží na nesouhlas v německých vládních kruzích. „Model Air Berlin jako samostatné aerolinie ztroskotal,“ uvedl tento týden Matthias Machnig, státní tajemník spolkového ministerstva hospodářství, v reakci na zájem německého podnikatele Hanse Rudolfa Wöhrla. Spolková ministryně hospodářství Brigitte Zypries dříve uvedla, že by uvítala, kdyby větší část Air Berlin převzala Lufthansa.

Druhá největší německá aerolinie Air Berlin požádala 15. srpna soud o vyhlášení platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co hlavní akcionář Etihad Airways odmítl zaslat další finanční podporu. Letový provoz se podařilo udržet jen díky překlenovacímu úvěru ve výši 150 mil. eur, který poskytla německá vláda.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.