Cathay Dragon koupí 32 letadel Airbus A321neoSkupina Cathay Pacific a Airbus oznámily uzavření memoranda na dodávku 32 letadel Airbus A321neo. Letouny jsou určeny pro dceřinou společnost Cathay Dragon, která operuje zejména na regionálních linkách z Hongkongu. Nové A321neo postupně nahradí ve flotile Cathay Dragon 15 starších letounů A320 a osm A321. Hodnota tohoto předběžného kontraktu dosahuje podle katalogových cen výrobce výše 4 mld. dolarů.

Cathay Pacific - podpis memoranda
Podpis memoranda na dodávku letadel A321neo. Vlevo Christopher Buckley, viceprezident Airbusu, napravo Rupert Hogg, výkonný ředitel Cathay Pacific a Cathay Dragon (foto: © Airbus SAS)

Podle Ruperta Hogga, šéfa Cathay Pacific a Cathay Dragon, umožní společnosti nové letouny přidat další destinace a navýšit lety na stávajících linkách. Vedení společnosti rovněž očekává od A321neo zvýšení efektivity provozu. Letouny A321neo nabízí díky novým motorům a dalším inovacím úsporu až 20 procent na sedadlo.

Cathay Dragon - Airbus A321neo
Cathay Dragon - Airbus A321neo (foto: © Airbus SAS)

Cathay Dragon vznikly v roce 1985 jako Dragonair. Společnost se zaměřila na lety z Hongkongu do sekundárních měst v Číně a v dalších zemích. V roce 1990 Cathay Pacific společnost zakoupily a začlenily do své skupiny. Od loňského roku aerolinie operuje jako Cathay Dragon. V současnosti společnost létá do 56 asijských destinací z nichž 28 se nachází v Číně. Flotila Cathay Dragon je složena výhradně ze strojů od evropského výrobce, vedle 23 letadel A320 provozuje také 24 A330-300.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.