Varšava předběhla v 1. pololetí PrahuPrvní pololetí letošního roku bylo velmi úspěšné nejen pro Letiště Václava Havla Praha, ale také pro varšavské letiště Frederika Chopina. Zatímco ruzyňské letiště zaznamenalo za prvních šest měsíců nárůst počtu odbavených cestujících o 21 procent, tak dynamika růstu hlavního varšavského letiště byla ještě o něco vyšší.

Varšava - letiště Frederika Chopina
(foto: Beemwej/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

V polovině července letiště Frederika Chopina informovalo veřejnost, že odbavilo „téměř 7 milionů cestujících“. Na přesnější údaje o počtu odbavených pasazérů je polská státní společnost Porty Lotnicze skoupá a na rozdíl od Letiště Praha nezveřejňuje pravidelně podrobnou statistiku přepravních výsledků. Na dotaz Airways.cz společnost odmítla uvést přesný počet cestujících s tím, že poskytuje jen údaje uvedené v tiskové zprávě, tedy, že letištěm prošlo téměř 7 milionů cestujících. Nicméně naš server má potvrzeno, že letiště odbavilo více než 6,77 milionů cestujících. To znamená, že toto hlavní varšavské letiště v 1. pololetí předběhlo v odbavených cestujících ruzyňské letiště. Před několika dny polský server Pasazer.com upřesnil, že letiště Frederika Chopina v uvedeném období odbavilo o 80 tisíc cestujících více než pražské letiště.

Z publikovaných údajů je zřejmé, že varšavské letiště předehnalo to pražské zejména díky rychlému růstu vnitrostátních letů. Letiště Frederika Chopina uvedlo, že na vnitrostátních linkách letělo více než 1 milion cestujících, což znamenalo meziroční nárůst o 60 procent. V mezinárodní přepravě byla dynamika růstu ve Varšavě podobná jako v Praze, tedy okolo 20 procent.

Rychlý růst letiště Frederika Chopina pokračoval i v červenci, kdy letiště odbavilo 1,7 milionů pasažérů, což znamenalo meziroční růst o téměř 25 procent. Uplynulý červenec se tak stal rekordním měsícem v celé 83leté historii letiště.

Varšava - LOT a Wizz Air
Největšími dopravci na letišti Frederika Chopina ve Varšavě jsou LOT a Wizz Air (foto: PanSG/Wikimedia Commons - GFDL)

Podobně jako na Ruzyni zaznamenává letiště Frederika Chopina rozvoj nových linek. V 1. pololetí byly zahájeny lety do 13 destinací, přičemž tři byly mimoevropské (Los Angeles, Newark, Astana). Letišti výrazně pomáhá vzestup polských aerolinií LOT, které rozvíjejí i nové dálkové linky. Expanzi zaznamenává i druhý hlavní dopravce na letišti, společnost Wizz Air, která začala letos létat čtyři nové destinace.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.