Rusko plánuje zrušit zvýhodnění dovozu letadelRuský vicepremiér Dmitrij Rogozin prohlásil v nedělním televizním rozhovoru, že ruská vláda plánuje zrušit od roku 2019 dosavadní zvýhodnění dovozu zahraničních letadel. Jde o další krok k podpoře domácího leteckého průmyslu. Kvůli zastarávání flotily leteckých společností a tragickým haváriím Rusko před několika lety zrušilo cla na dovoz letadel. V současnosti je tak možné dovážet do Ruska zahraniční letadla nejen bezcelně, ale i bez doplatku DPH.

Irkut MS-21
Nový ruský střednětraťový letoun MS-21 (foto: © Irkut)

„Již dnes vyrábíme 30 letadel ročně,“ uvedl Rogozin. „V roce 2025 budeme podle našich plánů vyrábět 110 letadel ročně,“ dodal ruský vicepremiér. Od roku 2019 má být zahájena sériová výroba nového ruského střednětraťového letounu MS-21. Rogozin uvedl, že tento typ bude o 20 procent levnější než je zahraniční konkurence. Podle ruského vicepremiéra v současnosti země přichází kvůli nákupu a leasingu zahraničních letadel o spoustu peněz. Ruské letecké společnosti údajně dovezly ze zahraničí od roku 2013 celkem 367 letadel a země se tak stala závislá na zahraničním leteckém průmyslu.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.