TAROM poptává tři dálková letadlaRumunská letecká společnost TAROM formou žádosti o předložení nabídky (RFP) poptává tři dálkové letouny. Podle výzvy, která je určena leasingovým společnostem, musí být nabídky předloženy nejpozději do 31. srpna 2017. Podle dokumentu zveřejněného na webových stránkách společnosti poptává TAROM tři dvoumotorové letouny současné generace o kapacitě mezi 225-270 sedadly. Rok výroby letadel by neměl být starší než 2012, požadovaný minimální dolet je 5200 námořních mil (9630 km). Specifikace dále uvádí, že letoun má být vybaven koženými sedačkami, zábavním systémem, Wi-Fi připojením a prostorem pro odpočinek posádky. Rumunský dopravce dále požaduje nejnižší náklady na údržbu a co nejméně dnů, kdyby byly letouny mimo provoz.

TAROM - Airbus A318
Nepříliš obvyklým typem, který TAROM provozuje, je Airbus A318 (foto: Adrian Pingstone/Wikimedia Commons - Public Domain)

V současnosti TAROM provozuje flotilu složenou z letadel typů Airbus A318, ATR 42/72, Boeing 737-300/700/800, se kterou létá do destinací v Evropě, severní Afriky a Blízkého východu. V minulosti společnost již létala na dálkových linkách. Od 70. let 20. století TAROM provozoval s letouny Iljušin Il-62 a Boeing 707 dálkové linky do USA, Pákistánu, Thajska, Singapuru a Číny. V roce 2001 společnost zastavila lety do Kanady a Thajska, o rok později do Číny a v roce 2003 byla ukončeno pravidelné lety do USA.

TAROM - Boeing 707
Boeing 707 společnosti TAROM zachycený v roce 1984 na letišti v Melbourne (foto: Daniel Tanner/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Poptávka na pronájem tří letadel je předznamením obnovení dálkových letů, ke kterému by mělo dojít v příští letní sezóně. Očekává se, že pro TAROM bude prioritou znovuzahájení dálkových letů do USA a Číny.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.