Silný vítr zkomplikoval lety na MadeiruNepříznivé povětrnostní podmínky zkomplikovaly o víkendu leteckou přepravu na portugalský ostrov Madeira. Kvůli silnému větru, který dosahoval rychlosti až 75 km/hod bylo do nedělního večera na letišti Funchal zrušeno 56 letů a postiženo tak bylo okolo 5500 cestujících. Lety směřující na Madeiru vyčkávaly u ostrova s nadějí, že se dočkají zlepšení podmínek. Podle serveru Flightradar24 let 834 společnost Enter Air z Barcelony dokonce kroužil tři a půl hodiny v blízkosti severního pobřeží Madeiry, než byl přesměrován na letiště v Las Palmas. Na jiná letiště divertovalo nejméně dvacet letů, další lety byly zcela zrušeny. Šest letů přistálo na letišti Porto Santo, odkud byli cestující na Madeiru přepraveni lodí. Jediným letem, který během neděle ve Funchalu přistál, byla regionální linka z Porto Santo.

Enter Air - let 834 na Madeiru
Kroužení letu 834 společnosti Enter Air u Madeiry, jak je zachytil server Flightradar24 (zdroj: blog Flightradar24)

Během pondělního dopoledne došlo k částečnému zlepšení situace. Poté, co se rychlost větru zmenšila, přistály ve Funchalu vedle linky z Porto Santo před polednem také lety TUI Airlines UK, Monarch Airlines a easyJet z Velké Británie. Podle serveru Flightradar24 byl zrušen dnešní let QS1170 společnosti Travel Service z Prahy do Funchalu. Během odpoledne by měl silný vítr ustát a situace by se měla vrátit postupně k normálu. V neděli i dnes ovládl odbavovací budovu letiště chaos. Někteří pasažéři si stěžovali na nedostatek informací za strany leteckých společností. Cestující v dlouhých frontách čekali na změnu svých letenek na jiný termín. Řadě z nich se pobyt na Madeiře prodlouží až o několik dnů, poněvadž dostali místa až na letech v druhé polovině tohoto týdne.

Letiště Funchal - ranvej
Část ranveje letiště ve Funchalu stojí na vysokých pylonech (foto: Jarle Vines/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0 NO)

Přistání na letišti ve Fuchalu je pro piloty letadel jedno z nejnáročnějších na světě. Letiště se nachází na malém pruhu mezi pobřežím a úpatím hor. Ze severních svahů vanou často větry, které v prostoru dráhy vytvářejí nebezpečné turbulence. Piloti při přistání provádí otočku v blízkosti pobřeží a letoun do osy dráhy usadí až krátce před dosednutím. Po tragické nehodě Boeingu 727 společnosti TAP Air Portugal v roce 1977 bylo rozhodnuto o prodloužení ranveje. Delší a širší dráha, která byla uvedena do provozu v roce 2000, umožňuje přistání i širokotrupých letadel. Od letošního března letiště nese jméno hvězdy Cristiana Ronalda, který se na Madeiře narodil.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.