Krátce: Air Astana, Croatia Airlines a GermaniaKazašská aerolinie Air Astana se dohodla na pronájmu pěti letadel Embraer E190-E2 s leasingovou společností AerCap. Embraery nové generace budou postupně od konce roku 2018 nahrazovat ve flotile část starších letadel Embraer E190, které společnost provozuje od roku 2011. Air Astana nasazuje letouny E190 na linky do destinací na jihu Ruska, oblastí Kavkazu, střední Asie a Indie. Stroje rovněž na vybraných vnitrostátních linkách po Kazachstánu.

Air Astana - Embraer E190-E2
Air Astana - Embraer E190-E2 (foto: © AerCap)

Odborová organizace ORCA reprezentující část zaměstnanců Croatia Airlines odvolalo časově neomezenou stávku, která měla začít v úterý 8. srpna. Na základě dohody s managementem aerolinie mají být 1. září obnoveny jednání o nové kolektivní smlouvě. Těmto rozhovorům by měly být přítomni i zástupci chorvatského ministerstva námořnictva, dopravy a infrastruktury. Odborová organizace ORCA zastupuje piloty, palubní průvodčí, techniky a další zaměstnance aerolinie. Management Croatia Airlines plánoval podle leteckého serveru EX-YU Aviation nahradit případné výpadky v provozu způsobené stávkou pronajatými letadly i s posádkami od jiných leteckých společností.

Germania - Boeing 737-700
Germania - Boeing 737-700 (foto: © Germania)

Letecká společnost Germania zahájí v příštím roce lety z Drážďan do Atén. Nová linka bude provozována dvakrát týdně od 4. května 2018 letouny Boeing 737-700. Rozšíření letů umožní bázování třetího letounu Boeing 737-700 na letišti v Drážďanech příští letní sezónu. Pro drážďanské letiště budou Atény zcela novou destinací. Díky code-sharingové spolupráci s řeckou leteckou společností Sky Express budou moci cestující pokračovat do dalších destinací v Řecku jako Mykonos, Santorini, Paros a Karpathos.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.