Air Transat bude prvním provozovatelem A321LR v Severní AmericeLetecká společnost Air Transat se stane prvním provozovatelem nové dálkové verze Airbus A321LR v Severní Americe. Kanadská aerolinie podepsala kontrakt s leasingovou společností AerCap o pronájmu deseti letadel A321LR na dobu dvanácti let. Nové letouny, které budou zařazovány do flotily Air Transat v letech 2019-20, budou postupně nahrazovat nyní používané Airbusy A310. Airbus A321LR je odvozen z úspěšného A321neo, oproti kterému má prodloužen dolet až na 7400 kilometrů. To umožní Air Transat nasadit letoun nasadit na transatlantické linky z Toronta a Montrealu do destinací v západní a střední Evropě.

Air Transat - Airbus A321LR
Vizualizace letounu Airbus A321 v barvách kanadské společnosti Air Transat (foto: © Airbus S.A.S.)

Typická konfigurace A321LR nabízí 206 sedadel při uspořádání do dvou tříd (16 sedadel v business class a 190 v ekonomické třídě). Při konfiguraci kabiny pro pasažéry do jedné třídy je typická konfigurace 240 sedadel pro cestující. Air Transat předpokládá, že nové letouny bude provozovat v konfiguraci pro 200 cestujících. Podle výrobce má Airbus A321LR díky motorům nové generace, sharkletům a dalším moderním technologiím provozní náklady nižší až o 30 procent oproti současným srovnatelným typům letadel.

První let Airbusu A321LR je plánován na rok 2018, o rok později by měly být dodány první letouny zákazníkům. Dosud A321LR objednaly společnosti Aer Lease Corp. (30 letadel), Norwegian (30) a Azores Airlines (1). Leasingová společnost Aer Lease Corp. se dohodla s Aer Lingus na pronájmu šesti letadel A321LR.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.