Thai Airways budou opět létat do VídněVídeňské letiště získá od zimního letového řádu 2017/18 staronového dopravce. Po 24 letech budou opět pravidelně létat do rakouské metropole Thai Airways. Thajské aerolinie budou létat mezi Bangkokem a Vídní od 16. listopadu 2017. Nová linka bude provozována čtyřikrát týdně Boeingem 777-200ER s 30 sedadly v business class a 262 místy v ekonomické třídě. Odlety z Bangkoku budou vždy v pondělí, ve čtvrtek, v sobotu a v neděli v 01:30 s přistáním ve Vídni v 7:00. Z vídeňského letiště Schwechat budou Thai Airways odlétat ve stejné dny v 13:30 a v Bangkoku přistávat v 5:20 následujícího dne. Na stejné trase v současnosti létají denně Austrian Airlines s letouny Boeing 777-200 a čtyřikrát týdně tchaj-wanská letecká společnost Eva Air s Boeingy 777-300ER.

Thai Airways - Boeing 777-300ER
Thai Airways - Boeing 777-300ER (foto: Masakatsu Ukon/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Thai Airways provozovaly pravidelné lety do Vídně v letech 1988 až 1993. V té době společnost nasazovala na linku letouny Boeing 747-200 a DC-10-30. V zimním letovém řádu 2013/14 společnost počítala s obnovením provozu do Vídně, nicméně ještě před zahájením letů došlo ke zrušení plánů. Vídeň bude aktuálně v pořadí 13 evropskou destinací, do které Thai Airways provozují lety vlastními letadly.

Thai Airways - letušky
Thai Airways jsou známé svými letuškami, jejichž uniformy jsou laděny do odstínů fialové barvy stejně jako interiéry letadel (foto: © Thai Airways)

Otevření nové dálkové linky do Vídně je potvrzením nastoupeného kurzu expanze, kdy se společnost po předchozí krizi vrací na řadu dříve zrušených linek. V roce 2008 se Thai Airways kombinací řady nepříznivých faktorů (vysoké ceny ropy, politická situace v Thajsku a další) dostaly do finanční ztráty v řádech několika stovek milionů dolarů. Management společnosti na situaci zareagoval pozastavením provozu na řadě linek, odkladem dodávek nových letadel a dalšími mimořádnými opatřeními. Se začátkem současného desetiletí došlo k překonání potíží aerolinie a k obnovení expanze. V současnosti je limitem dalšího rozšiřování provozu především flotila společnosti. Ta se skládá ze 75 letadel typů Airbus A330, A350, A380, Boeing 737-400, 747-400, 777-200, 777-300 a 787-8. Pro zajištění další expanze plánuje vedení Thai Airways rozšíření flotily o dalších 30 letadel.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.